Vodník nebo také hastrman je nadpřirozená bytost, která vystupuje v mnoha pověstech. Žil v řekách, potocích a jezerech, ale nikdy v moři. Barvu měl podle vzoru vodních rostlin a řas zelenou, mezi prsty rukou i nohou blány. Nemohli lidé pova žovat za vodníka sumce?

Velký sumec má mnohdy až děsivý vzhled, který vzbuzuje strach a úctu. Jde o největší rybu našich vod, velcí sumci mohou vážit až padesát kilogramů a být dlouzí až dva metry délky. Mají velkou hlavu a širokou tlamu, na jejich horní čelisti jsou dva velké tykadlové vousy. Celé tělo je bez šupin. Když sumec útočí, vždycky svou kořist značně vyděsí. Pozře i poměrně velkou rybu, miluje hluboké výmoly. Ano, někdy si možná popletli vodníka se sumcem, ale ne vždycky. Vždyť jak jinak by mohl být sumec účastníkem například této historky?
Jistá rodina prý marně toužila po dítěti a muž jednou našel na mostě plačícího kojence. Když dítě zvedl, aby si je odnesl domů, začalo mu v náručí růst. Najednou se tvor vysmekl, přeskočil zábradlí a skočil do vody.

Vodník se ale také ukazuje v noci jako lucerna, hořící na vodě v černém stínu stromů nebo v podobě koně. Podle jednoho vyprávění šla kdysi služebná na Štědrý večer k otvoru vysekaném v ledu, aby v řece přeprala prádlo od večeře. Když poklekla nad otvorem, začaly se pod ledem ozývat hromové rány. Najednou se vynořil kůň s ohnivýma očima, který hned zase zmizel. Dívka uprchla, ale v kuchyni omdlela. Do rána onemocněla a třetí den zemřela.

Vodníka lze podle vyprávění našich předků poznat velmi snadno, protože mu ze šosu stále kape voda. Pokud se mu tento šos ustřihne a zakope se obtočený růžencem v posvátné zemi nebo na rozcestí, ztratí vodník všechny nadpřirozené síly a poté i život. Na souši nemůže žít déle než do příštího svítání a pokud se uchýlí pod vodu, utopí se jako každý obyčejný člověk. Jinak měl ale vodník ve vodě ohromnou sílu, lidé se před ním chránili kapradím nebo černobýlem.
(toh)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453103
DnesDnes419
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden1010
Tento měsícTento měsíc4049

Partnerské weby

apartman banner