Bolestivou menstruaci gynekologové označují pojmem dysmenorrhoea. Menstruační cyklus u každé ženy je jiný, i když některé nepříjemné příznaky jsou obvykle důsledkem hormonálních změn v organismu, nejde tedy o onemocnění. Dosti častou příčinou bolestivé mens truace bývá tzv. endometrióra, neboli vnitřní přerůstání děložního epitelu směrem na čípek a do pochvy. Často se přičítají bolesti i aplikovanému nitroděložnímu antikoncepčnímu tělísku nebo menstruačnímu cyklu bez vytvoření vajíčka.

Viburnum opulus (bez vodní) je vhodný lék pro ženy nervózní, neklidné. Menstruace může být opožděná, krátká a slabá, v pánvi se může objevit pocit tíhy vyzařující směrem do stehen. Objevují se až křečovité bolesti vystřelující z bederní části zad až do stehen. Bolesti začínají hned před spouštěnou menstruací. Ke zlepšení potíží dochází klidem, pobytem na čerstvém vzduchu, ke zhoršení v teplém prostředí.

Belladonna (obsahuje alkaloid hyoscyamin a atropin rostlinného původu) bývá nejčastěji předepisována ženám, které trpí migrénami z intenzivního vaskulárního překrvení hlavy (pulzující tepavé bolesti nejčastěji na pravé straně). Bolesti hlavy i zanícené spojivky zhoršuje světlo, hluk, drobné otřesy, chlad. Bolesti hlavy a v oblasti ucha provokuje přehřátí, pobyt na slunci, vlhký chladný vzduch a průvan. V oblasti břicha se mohou dostavovat kolikovité bolesti, zejména u ženy, která v období menstruace pociťuje v podbřišku pulzující palčivé bolesti. Ke zlepšení bolestí dochází při pobytu ve tmě či klidem na čerstvém vzduchu.

Veratrum album (kýchavice bílá) se osvědčuje u jedinců, kteří trpí náhlými oběhovými potížemi, jsou pobledlí, mají sklon k tvorbě studeného potu hlavně na čele a dostavuje se pocit k náhlým mdlobám, zvracení, vodnatému průjmu, křečím v břiše. Při menstruaci citlivých žen dochází k silným bolestem v podbřišku, což bývá spojeno s akutní oběhovou slabostí, žena bývá bledá a politá studeným potem. Ke zlepšení potíží dochází vypitím studeného nápoje, konzumací ledové zmrzliny, pobytem v teplém prostředí. Ke zhoršení potíží dochází za vlhkého počasí, po větší tělesné námaze a po silném emocionálním zážitku.
MUDr. Jan Miklánek
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503884
DnesDnes117
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2136
Tento měsícTento měsíc15230

Partnerské weby

apartman banner