Svatá Alžběta podle legendy ve svém hradu zachránila malomocného ubožáka, uložila ho na lůžko a podala mu léky. Když do pokoje vešel její rozzlobený manžel, pod přikrývkou ležel místo malomocného ukřižovaný Ježíš. Byl obestřen svatozáří.

Klášter

v Jablunkově je jedním z těch, v němž žijí sestry z řádu sv. Alžběty. Řád sdílí starosti se svými „ovečkami“ a stará se o potřebné a nemocné. Konvent byl založen Apolonií Radermecherovou z Cách 13. srpna 1622, v Jablunkově vznikl klášter s nemocnicí v padesátých letech 19. století. Další budovy byly postaveny později, až ve století dvacátém. V roce 1928 se podařilo dobudovat nemocnici, která dnes slouží seniorům. V roce 1960 tehdejší vláda komunitu alžbětinek rozpustila s konstatováním, že jejich služby už nepotřebuje. Řeholnice pak pracovaly v zemědělském družstvu, tajně se jim však podařilo přijmout nové čekatelky.

Klášter byl obnoven až po roce 1989. Podle mínění zasvěcených řád nezanikl a přežil těžké doby i díky boží pomoci.

Léčivý obraz i ukrytý poklad

V původním konventu se podle pověsti zjevoval přízrak milosrdné sestry, údajně šlo o ducha alžbětinky. V kostele zase upoutával pozornost Ježíšův obraz s krajinou, prý měl léčivé účinky. Namalován byl v Polsku, někdy ve čtyřicátých letech 20. století. Jeho autorem je uznávaný malíř Adolf Hyla.

Poblíž klášterního komplexu se v pohanských časech nacházelo důležité božiště, odtud zřejmě tryská proud pozitivní energie, který prostupuje budovami. Zajímavá je i pověst o uloženém pokladu, o Velkém pátku před Velikonocemi na něj údajně upozorňuje modrý plamínek. Ještě v 19. století se sem vydávali různí hledači cenností a dobrodruzi. Pokud je známo, nic nenašli.

Noční adorace

Devětadvacátého dne v každém měsíci se u alžbětinek v Jablunkově konají celonoční adorace. Jejich původ je obestřen trochou tajemství, nikdo přesně neví, kdy se s nočním uctíváním začalo. V utajení tyto adorace probíhaly (ve velmi skromném pojetí) i v časech socialistického Československa. A dnes? Klášter opět ožil a poselství svaté Alžběty, péče o potřebné a nemocné, se naplnilo. Skromné sestry pomáhají seniorům – a nejen jim.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476978
DnesDnes169
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3319
Tento měsícTento měsíc8608

Partnerské weby

apartman banner