Škrábání v krku, mírný kašel, ucpaný nos. V zimním období nic neobvyklého. Co dělat při prvních pocitech nachlazení, jak posílit imunitní systém?

Zvyšte přísun vitaminů. Imunitní systém potřebuje

vitaminy zásobovat pravidelně. Pro jeho dobrou kondici jsou ideální vitaminy A, C a E, které jsou obsaženy ve stravě. V období chřipek se doporučuje zvýšit příjem čerstvého ovoce a zeleniny v jakékoli podobě. Do stravy je dobré zařadit také potraviny bohaté na zinek, jako jsou například celozrnné výrobky, luštěniny, ovesné vločky, dýňová semena, ořechy. Důležitý pro imunitní systém je i selen, který najdete v sardinkách, tuňáku a dalších mořských rybách, neloupané rýži, brokolici, houbách.

Dýchejte nosem. Víte, že lidé, kteří dýchají nosem, jsou lépe chráněni před nachlazením? Sliznice nosu dokáže zachytit viry, bakterie a jiné původce nemoci mnohem účinněji než sliznice úst. Snažte se také udržet si nohy v teple. Na nich se nacházejí reflexní body proudící k dýchacím cestám. Jakmile máte chladné nohy, chladný je i nos, přestože jste v teplé místnosti. Pokud nohy prochladnou, zůstávají v promočené obuvi, oslabí se i imunitní systém.

Vlhkost vzduchu. Investice do odpařovačů a zvlhčovačů vzduchu se rozhodně vyplatí. Suchý vzduch v místnosti s ústředním topením vysušuje sliznici nosu i hltanu.

Hurá na slunce. Také čerstvý vzduch a sluneční paprsky blahodárně působí na zdraví a posilují imunitní systém. Ultrafialové vlny ve slunečních paprscích pomáhají usmrcovat choroboplodné zárodky, bakterie a viry. Proto je dobré využít každou chvíli v přírodě a i v zimním období nastavit tvář sluníčku.

Domácí recepty. Zánětu čelních dutin uleví eukalyptová inhalace. Do umyvadla nalijte vařící vodu, přidejte pár kapek eukalyptového oleje, přes hlavu a umyvadlo přehoďte osušku a páru vdechujte po dobu nejméně pěti až deseti minut. Místo eukalyptu můžete použít i heřmánek, levanduli, případně citron. Kašel a nachlazení mírní šťáva z čerstvého citronu smíchaná 1 : 1 se šťávou z čerstvého ananasu a lžičkou medu.  

(mp)

DODATEK

Kapénková infekce představuje nejrozšířenější formu přenosu infekčních nemocí. Bakterie útočí všude, kde je velká koncentrace lidí. Nebezpečí v tomto směru představují především prostředky hromadné dopravy.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453072
DnesDnes388
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden979
Tento měsícTento měsíc4018

Partnerské weby

apartman banner