Původ run je dodnes obestřen tajemstvím. Podle germánské mytologie znalost runového písma přinesl bohům i lidem sám Ódin, který za to zaplatil celkem 216 hodinami ve visu hlavou dolů, proboden při tom navíc vlastním kopím. Dříve se usuzovalo, že runy vznikly

z latiny, nyní se spíše razí teorie, že tyto znaky, které Germáni ryli do dřeva, kamenů nebo kostí, mají kupodivu svůj vzor už od mladší podoby severoetruské abecedy. Ta se používala v jižním podhůří Alp již od 4. st. př. Kr. Některé znaky můžeme z písma Etrusků přímo odvodit, jiné si vymysleli až Germáni.

Starogermánský futhark

Existuje několik druhů runového písma, nejpoužívanější je ale bezesporu futhark, pojmenovaný podle prvních slabik. Stará forma futharku je charakteristická pro starogermánskou formu jazyka zhruba od 2. do 7. stol. n. l., kdežto novou verzi používali spíše Vikingové a mladší germánské kmeny. Během vývoje se měnil počet jednotlivých znaků futharku.

Nejmladší nápisy v runách nacházíme vedle křesťanských symbolů na náhrobních kamenech ve Skandinávii ještě v 16. století.  Runy často vyprávějí o hrdinství či o lásce živých k mrtvým.

Tolkienovy fantasy runy

Vedle staršího a mladšího futharku existují i speciální sady run, například tak zvané větvové runy, což je málo známý soubor znaků založených na principu různého počtu šikmých čar (větví) napojených na středový „kmen“. Nápisy vyvedené v tomto typu runy, často navíc ještě z fonetických důvodů barevně odlišných, se pravděpodobně používaly pro zaznamenávání tajných zpráv či magických formulí. Princip trochu připomíná staré keltské písmo ogam ze 4. stol. n. l. Některé runové nápisy se navíc nepsaly zleva doprava, ale jako původní etruské (a dnešní arabské či židovské) písmo opačně nebo dokonce hlavou dolů. To samozřejmě znesnadňuje rozšifrování.

Každý, kdo někdy četl něco od autora fantastické literatury J. R. R. Tolkiena, zná jeho „literární“ runy. Nejedná se však o germánské runy, ani o podobné druhy písmen ze Sibiře, Turecka, Finska nebo sikulské staromaďarské písmo. Autor si je sám vymyslel, ačkoli základem pro jeho fantasy runy mu posloužil anglosaský, švédsko-norský a dánský futhark, který doplnil vlastními znaky.

Petr Blahuš

Originální klasické vykládací runyz polodrahokamů si můžete objednat za velmi výhodnou cenu v zásilkovém obchodě Spirit na telefonním čísle 800 050 269 (v pracovních dnech) nebo prostřednictvím internetu: www.spiritobchod.cz či na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505492
DnesDnes551
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3744
Tento měsícTento měsíc16838

Partnerské weby

apartman banner