Léčivé rostliny jsou při kašli často mnohem účinnější než léky z lékárny. Vyzkoušet můžete čaj z květů černého bezu. Působí močopudně a potopudně, podporuje vykašlávání a má protizánětlivé a protibolestivé účinky. Při kašli, kataru průdušek a při

bronchiálním astmatu se doporučuje také čaj z proskurníku. Připravujeme ho z květů a listů. V lidovém léčitelství je oblíbený hluchavkový čaj, který se používá jako prostředek usnadňující odkašlávání při různých onemocněních horních cest dýchacích, zejména u dětí. Rozpouští hleny a má i příznivý vliv na trávení.

Renesanční lékař Mattioli napsal, že „divizna pomáhá lidem neduživým na plíce a kašlavým“. Čaj z divizny se odedávna pije proti kašli, rýmě a při zánětu průdušek. Obsažené saponiny rozpouštějí a uvolňují hleny a ulehčují tím odkašlávání. Diviznový čaj většinou chutná i dětem. Ještě účinnější je směs stejných dílů divizny, lipových květů a květů černého bezu. Do litru vody přidáme tři lžíce směsi a necháme louhovat. Sladíme medem a popíjíme několikrát denně.

Jitrocelu se někdy říká „král cest“. Bývá udáván na prvním místě při léčbě všech onemocnění dýchacích orgánů, zvláště při kašli, silném zahlenění, astmatu, a dokonce i při tuberkulóze plic. Jitrocel obsahuje glykosid aukubin, který má antibiotické vlastnosti. Jitrocelový čaj je výborným prostředkem usnadňujícím odkašlávání při chronických zánětech průdušek a dalších chorobách dýchacích cest.

Velký účinek lze očekávat od popíjení podbělového čaje, který dokáže uvolňovat hleny a má protizánětlivé účinky. Při dlouhotrvajícím kašli a chrapotu ho pijte několikrát během dne co nejteplejší, oslazený medem. Také plicníkový čaj usnadňuje odkašlávání a mírní bolest na hrudi.

Při dráždivém a dávivém kašli pomáhá pití mateřídouškového čaje po malých doušcích. Zabraňuje rannímu kašli, pokud jej vypijete hned ráno před snídaní. Také těsně před spaním šálek čaje mírní kašel a navozuje klidnější spánek.

V lidovém léčitelství se využívá tymián pro výrazné dezinfekční účinky, a to zejména při chorobách dýchacích cest. Tymiánový čaj je výborný na dráždivý a dávivý kašel, zvláště je vhodný pro děti.    

(žuk)

RADA SPIRITU

Účinný bylinný medový čaj proti kašli můžeme připravit i ze stejného dílu semen anýzu a fenyklu, z plicníku, třezalky, tymiánu, podbělu a jitrocele. Lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody a necháme deset minut louhovat. Vlažný čaj osladíme medem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453573
DnesDnes269
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1480
Tento měsícTento měsíc4519

Partnerské weby

apartman banner