Dermatologové v San Diegu testují nový způsob léčby ekzému. Toto svědivé zánětlivé onemocnění kůže postihuje 15 až 20 procent populace a je chronické. Člověk se ho zbavuje velmi těžko. Vědci však zjistili, že by ho mohli léčit bakteriemi. Zdá

se vám to podivné?

Na našem těle žijí tisíce druhů bakterií, které nevidíme, tedy o nich ani nevíme. Jsou naší přirozenou součástí. Pokud se z nějakého důvodu ztratí, zaberou okamžitě jejich místo choroboplodné zárodky a jiné, škodlivé, bakterie. A o těch víme brzy velmi dobře.

Výzkumy potvrdily, že lidem trpícím ekzémem chybí jejich „hodné“ bakterie, místo nich se jim na kůži usadili mikroorganismy vyvolávající zánět - ekzém. Léčba antibiotiky mnohdy selhává, mikrobi si na léky rychle zvyknou a antibiotika jen vyhubí zbylé „hodné“ bakterie a vytvoří prostor těm „zlým“ k dalšímu šíření.

Tým dermatologů ze San Diegu odebral vzorky bakterií z kůže zdravých lidí a testoval jejich schopnost hubit cizí bakterie. Mezi 10 000 různými bakteriemi našli hned několik takových, které produkují malé molekuly - tzv. peptidy - s antibiotickými účinky. A tato „přírodní antibiotika“ by podle mínění odborníků mohla být řešením problému.

Vědci už svůj předpoklad úspěšně ověřili na laboratorních myších a v současné době probíhají první klinické testy u pacientů trpících těžkou formou ekzému. Krém s přídavkem „hodných“ bakterií se maže pacientům na zanícenou kůži. A pacienti i lékaři tvrdí, že ke zlepšení dochází velmi brzy, dokonce ho označují za „dramatické“. Ošetření je však nutné opakovat, protože tělo pacientů není schopné zajistit příhodné podmínky pro růst léčebných bakterií.

(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500777
DnesDnes426
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3467
Tento měsícTento měsíc12123

Partnerské weby

apartman banner