Kdo se již někdy nesetkal s otázkami, jaké je to na druhé straně? Svědectví těch, kteří přežili, je skutečně mnoho a příběhy jsou si ve výsledku velmi podobné. Tunel, světlo, krásný pocit, čekající zemřelí příbuzní, nádherné místo. Jenže je nám podáváno i něco

zcela jiného. Místo, kam se nikomu nechce, je spojené se strádáním, muky, hrůzou. Tohle místo známe jako peklo. A i když naprostá většina přeživších svou vlastní smrt líčí hlavně jako nebe, jsou i tací, kteří viděli právě tu opačnou stranu.

Vrať se domů!

Betty Eadie ve své knize „V náruči světla“ popisuje, jaké je to zemřít. Přestože se jí na „druhé straně“ velmi líbilo, nebylo jí dopřáno zde zůstat. Její úkol na Zemi neskončil, musela toho ještě hodně splnit, aby si svoji smrt zasloužila. Ano, doslova tak by se dal shrnout příběh, který sama odvyprávěla a následně i publikovala. Nechtěla zpět, nechtěla již do svého těla, nechtěla dokonce ani ke své rodině, kterou tolik milovala.

Těžko si představit krásu, kdy se díky ní nechcete vrátit ani ke svým blízkým. Těžko si představit, co člověk v tu chvíli vlastně zažívá. Jenže, existují i zcela jiná svědectví. Jsou úplně opačného charakteru. Páchnou sírou, jsou protkaná démony, jejichž vzezření nejde ani slovy popsat. Jsou plná strádání, bolesti a strachu.

Viděl jsem peklo

Bill Wiese měl možnost vidět právě tu odvrácenou stranu mince. Jeho vyprávění s názvem „23 minut v pekle“ mnohým nahání hrůzu. Peklo mu bylo údajně ukázáno proto, aby mohl po svém návratu šířit víru v Boha.

Ve svém zážitku popisuje celu, ve které se z nějakého důvodu ocitl. Pak se objevili čtyři hrůzní démoni, kteří se na něj vrhli a rvali z něj maso. Líčí dále peklo jako místo zapáchající sírou a shnilým masem. Zde je jen a jen strádání, strach a děs. Lidé, kteří sem přijdou, jsou spalováni v jámě se žhavou lávou. Křičí a prosí, všude jsou slyšet hrůzostrašné výkřiky zoufalců, kteří jsou do jámy vhazováni. Wiese cítil jen strach a bezmoc.

Pak ho zachránil Ježíš a odvedl přímo k Bohu. Ten mu vysvětlil, že mu peklo ukázal jen proto, aby o něm mohl říci ostatním lidem. Ubezpečit je, že ono strašlivé místo opravdu existuje.

Co je po smrti?

Všichni zcela jistě jednou zjistíme, zda život po smrti existuje, nebo ne. Pravdou ale je, že zážitků lidí, kteří přežili svou vlastní smrt, je spousta, a to nejen těch kladných, i když ty převažují. Každý pátý člověk, který byl úspěšně resuscitován, má takovou zkušenost.

Lékaři se stále snaží vysvětlit, že se jedná o halucinace. Mozek reaguje na kritický stav svým vlastním způsobem. Co už ale nedokáží vysvětlit je, proč pacienti popisují v mnoha směrech shodné vidění. Dokonce ani to, proč někteří, dříve než odejdou za hranice tohoto světa, vidí vše, co se děje s jejich tělem. Často ale jdou taková vyprávění ještě dál. Lidé popisují i to, co se při jejich smrti dělo na jiných místech, mnohdy dost vzdálených.

Neurochirurg Eben Alexander, který vystudoval medicínu na Harvardu, tvrdí: „Měl jsem za to, že rozumím tomu, co se stane v mozku, když jsou lidé blízko smrti, a vždy jsem věřil tomu, že zde jsou dobrá vědecká vysvětlení pro nebeské cesty mimo tělo, jež popisují lidé, kteří se přiblížili smrti.“

Svá slova ale musel přehodnotit v době, kdy se on sám se smrtí setkal. Upadl do kómatu a jeho mozek v činnosti nebyl. Bakterie E-coly totiž napadla mozkomíšní mok a vyřadila z provozu i jeho mozek. Lékaři v té době dokonce zvažovali, zda jeho trápení neukončí. Na živu ho držely jen přístroje. Během té doby měl zážitek, kdy prožil návštěvu nádherného místa a setkání s mladou ženou. Vše si do detailu pamatuje.

„Kromě své ženy Holley a našich dvou synů jsem o tom, co se mi stalo, začal mluvit i s dalšími lidmi. Podle pohledů plných zdvořilé nedůvěry hlavně od přátel ze strany lékařů jsem velmi brzy zjistil, jak těžké pro mě bude vysvětlit lidem, co jsem zažil během týdne, kdy byl můj mozek vypnutý.“

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469913
DnesDnes328
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden328
Tento měsícTento měsíc1543

Partnerské weby

apartman banner