Chemik, přírodovědec, fyzik, ale také ten, koho zajímala budoucnost lidstva. Takový byl irský učenec Robert Boyle, který se narodil roku 1627. Na počátku jeho životní dráhy nikdo nepředpokládal, že chlapec z protestantské rodiny, obklopen čtrnácti sourozenci, se bude tak vymykat průměru. Záhy však bylo jasné, že oplývá neobyčejným

nadáním. Prý již v osmi letech mluvil plynně starořecky a latinsky a později navštěvoval proslulou Eton College, která byla vyhrazena především synkům z bohatých a významných rodin. V té době také bývalo dobrým zvykem posílat mužské potomky na zkušenou na kontinent. Robert Boyle se tam dostal již ve svých dvanácti letech a pobýval především ve Švýcarsku a Francii. Jeho vědeckou vášní se již od mládí stala chemie. Do ní posléze zavedl pojmy, které se používají dodnes – prvek, směs a sloučenina. Zakladateli moderní chemie nesmrtelnost zajistil jeho zákon, který vymezuje vztah tlaku a objemu plynů.

O Robertu Boylovi je rovněž známo i to, že dokázal nahlédnout do budoucnosti. Jak si jinak vysvětlit, že některá jeho přání, která formuloval, se vyplnila? Lék na bolest, létání a prodloužení lidského života. To ovšem není vše. Tento vědec doufal, že bude objeven lék proti nespavosti, ale i transplantace orgánů. Tenkrát utopie, dnes záležitost naprosto běžná. Měl dar nahlédnout do budoucnosti? Nebo natolik věřil ve vědecký pokrok a přirozenou lidskou zvídavost?

Chladnou ho nenechala ani teologie. Když však mohl získat místo na Eton College s podmínkou, že musí vstoupit do řádu, odmítl to. Argumentoval tvrzením, že lidé jeho spisy s náboženskými tématy budou číst s větším zájmem kvůli tomu, že pocházejí od laika. A ne od placeného služebníka božího. Velice však podporoval šíření křesťanství na východ a finančně přispíval na misijní cesty, jakož i na překlady Bible. Důsledně se vymezoval proti ostatním náboženstvím, ale i proti těm, kteří v Boha nevěřili vůbec. Dnes by se dalo říci, že byl takovým strážcem nedotknutelnosti křesťanství, neboť na svých přednáškách zakazoval témata, která se týkala rozepří mezi křesťany navzájem.

(st)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505694
DnesDnes163
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3946
Tento měsícTento měsíc17040

Partnerské weby

apartman banner