Slyšeli už jste o tajemném městě Nan Madol? Leží na laguně ostrova Pohnpei v Mikronésii a v souvislosti s ním se hovoří o obrech, UFO, platinových rakvích. Kdo je prý otevře, ten bude proklet. Je to nádherná oblast. Najdete zde umělé ostrovy, které jsou propojeny vodními kanály. Pozoruhodné jsou zdejší čedičové zdi

vysoké až 16 metrů, kterými je město obehnáno. Jak je tehdejší domorodci dokázali v osmém století vybudovat, když neměli k dispozici žádnou techniku? Místní pověst praví, že se o to zasloužili bratři Olisipha a Olosopha, kteří pomocí tajemných rituálů dokázali přenášet kameny vzduchem.

Nan Mandol bychom mohli bez rozpaků nazvat jedním z nejtajemnějších míst na světě. Však také zaujal Ericha von Dänikena, kterého po návštěvě zde nenechaly chladným tajemné studny, kterými se prý vstupuje do „města mrtvých“. Této záhadě se rozhodl přijít na kloub Čech Ivan Mackerle. Se svojí skupinou se v roce 2002 do jedné ze studní ponořil, ale objevil, že je zaslepená.

Místní lidé nevidí zájem o Nan Madol příliš rádi. Prý by davy turistů mohly vyrušit místní duchy dávných vládců. A navíc je to pouhých 140 let, tedy z historického hlediska krátká doba, kdy noha prvního bělocha vstoupila na zdejší půdu.

Před II. světovou válkou ostrůvky v Mikronésii ovládali Japonci. Ti byli také zvědaví, proč je město opředeno tolika záhadami, a proto se jej rozhodli prozkoumat. Prý našli platinové rakve a v nich kosterní pozůstatky. Bohužel je odvezli do Hirošimy, která byla v srpnu 1945 zcela zničena atomovou bombou.

Vědecké výpravy se v úmyslech ostrov důkladně propátrat nevzdávají, ale musí překonat jisté administrativní překážky. Jednou z nich je „povolení“ náčelníka. A ten, jak je vidno, s ním opravdu šetří.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505684
DnesDnes153
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3936
Tento měsícTento měsíc17030

Partnerské weby

apartman banner