salon 2Lidé umělecky založení a nadaní mají citlivou duši a díky tomu leckdy i dar pomáhat druhým. Vím, o čem mluvím. Sama jsem terapeutka a ve volném čase maluji. Věnuji tomu maximum času a energie a musím přiznat, že malování je pro mne jistý druh závislosti. Zažívám při

něm totiž ten nejkrásnější pocit který znám. Jde o pocit "tvůrčího zapálení", jako když se zamilujete. Vjede do mě ohnivá síla a já se cítím totálně živá tady a teď, vedená vlastní duší, kdy se všechno tvoří v lehkosti bytí.  Jde to úplně samo, lehce a jednoduše. Jsou to chvíle, kdy neexistují únava, bolest, ani okolní svět, jsou to chvíle nekonečné blaženosti.

Není tedy divu, že miluji umělce a jsem ráda v jejich společnosti. Jsou to provokatéři, nenechají nás v banálním klidu.  Rozvíří naši citlivost i vnímání, nasazují nám nové brýle. Vedou nás do zón s novým úhlem pohledu, kde se nám mění realita. Nahlodávají naše ustálená přesvědčení a my náhle znejistíme. Odhalují hlubší pravdy, které jsme ani netušili. Vedou nás do vyšších levelů vibrací, kde se  cítíme v harmonii, sladění se všemi přítomnými. Jejich dílo nás učí novým kvalitám žití. Přitom však leckdy zůstávají nedocenění. Například většina malířů má v dnešní době přes den normální zaměstnání, aby vydělali peníze na obživu a materiál (barvy, štětce, plátna). Po nocích potom malují a dělají marketing, organizují výstavy. Být umělcem je nejobtížnější volání - povolání, neboť umělec musí umět všechna řemesla a kromě toho navíc musí umět používat svou levou hemisféru, kde sídlí jeho "Múza", intuice, inspirace a tvůrčí schopnosti. Je obtížné se v každodenním shonu vnitřně zklidnit, dostat se do stavu prázdnoty aby mohla nastoupit „Múza“ a vést umělce tvůrčím procesem.

Výše zmíněné důvody mě vedly k tomu, že jsem založila Salon pro umělce ve svém bytě v Praze, na Františku, kde vystavuji své práce spolu s pozvanými kolegy - výtvarníky. Inspirovali mě pařížští umělci z přelomu 19. století, kteří si říkali "NEZÁVISLÍ". Jejich postoje ani díla nebyly přijímány oficiální kulturou, a tak se scházeli ve svých příbytcích, kde ukazovali svou práci a sdíleli své umělecké názory a postoje s pozvanými hosty.

Dávám tak šanci sobě i umělcům, kteří jsou možná i mezi vámi, k plodné spolupráci. Můžete se na "Salon u Františky" přihlásit. Jde o večírek se třemi výtvarníky, kteří se mnou vystavují v mém bytě zdarma. Vystavující umělci si přivedou hosty a zajistí pro ně občerstvení. Počet hostů je omezený na 30 lidí. Ukážeme si obrazy, sdílíme své umělecké zkušenosti, posloucháme hudbu a autorské čtení. Máte-li zájem, ozvěte se.

Františka Janečková

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , www.frantiskajaneckova.com 

Foto: Dorian Hanuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476299
DnesDnes239
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden2640
Tento měsícTento měsíc7929

Partnerské weby

apartman banner