0401rembrandt 1Tato událost se stala v březnu roku 1636. Při jedné z pochůzek spatřil slavný malíř Rembrandt van Rijn skrumáž lidí, kteří zvědavě přihlíželi vydražování chudičkého bytu. Před ním stála žena s dítětem na ruce a hořce plakala. Malíř věděl, že jí nedávno zemřel muž a

přestože těžce pracovala, na nájemné to nestačilo. Domácí pán ji vyhodil z bytu a zabavil jí skromný nábytek. Rembrandt zjistil, že krutým domácím je známý boháč, který nabyl jmění lichvou a s nikým neměl slitování. Malíř se rozhodl ženě pomoci.

Právě, když si tím lámal hlavu, byl vydražován velký obraz. Neměl žádnou uměleckou cenu a žena ho užívala k zakrytí díry ve zdi. Při pohledu na obraz, vydražovaný za jeden zlatý, probleskl malíři hlavou skvělý nápad. Protlačil se mezi čumily a začal obraz zkoumat. Setřel na několika místech špínu a hlasitě zvolal: „Dám sto zlatých!“ Majitel bytu byl touto nabídkou nesmírně překvapen. Předpokládal, že obraz, za nějž slavný malíř nabízí tak neskutečnou částku, musí mít cenu několikanásobně vyšší. Proto nabídl dvě stě zlatých. Rembrandt však začal přihazovat a strhla se nefalšovaná aukční bitva. Domácí pán nakonec obraz získal za dva tisíce zlatých!

Lichváře samozřejmě zajímalo, jakou skutečnou cenu obraz má, a proto se šel zeptat přímo Rembrandta. „Asi dva zlaté. Ale nechtěl bych ho ani za tu cenu,“ odpověděl mu slavný malíř.

Na lichváře šly mrákoty a Rembrandt mu vysvětlil své počínání: „Chtěl jsem vám dát lekci. Vím, že máte roční příjem 30 000 zlatých a přece jste ubohou ženu, která přišla do neštěstí, vyhnal na ulici a zabavil jí nábytek. Nyní se karta obrátila – teď jste vy jejím dlužníkem. Ale pochybuji, že by pro tento dluh byla nucena zabavit váš nábytek!“

A se škodolibým úsměvem pokračoval slavný umělec v procházce.

(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450834
DnesDnes613
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2865
Tento měsícTento měsíc1780

Partnerské weby

apartman banner