2604krkolomneStrach ochromuje lidskou duši. Ale jsou chvíle, kdy se bojíme rádi a s jistou rozkoší. To ve chvíli, když jsme si jisti, že se vlastně nemáme čeho obávat. Proto bývají horory tak oblíbené. Mezi tvůrce tohoto žánru patří americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe, jehož některá

zfilmovaná díla patří dnes již mezi klasická. Je však třeba zdůraznit, že nebyl jen autorem hororů, ale i zakladatelem detektivního žánru a nevyhýbal se ani povídkám humoristickým. Za svůj život se stal legendou, ovšem žil příliš naplno a příliš rychle.

Sirotka se ujala movitá rodina

Narodil se 19. ledna roku 1809 do rodiny kočovných herců. Tato profese nebyla v oněch dobách okolím uznávána jako prestižní. Jenže rodiče na výchovu malého Edgara vliv mít nemohli. Otec, alkoholik, rodinu opustil rok po jeho narození a matka zemřela v roce 1811 na tuberkulózu. Zůstali tři sirotci, z nichž sestra Rozalie byla mentálně postižená. Sourozenci skončili v sirotčinci, zařízení, které na počátku 19. století přežívalo z milodarů a kde se na výchovu zvláštní důraz nekladl. Stačilo, že děti měly střechu nad hlavou a nějaké to jídlo. Edgar měl však štěstí, ujala se ho soucitná rodina Allanů, jež byla poměrně movitá a mohla nadanému chlapci poskytnout vzdělání.

Černá ovce rodiny

Jestli si toho mladý Poe vážil? Zdá se, že nikoli. Na virginijské univerzitě sice studoval literaturu, ale hlavně se veselil v hráčských doupatech. Dluhy z hazardu ho brzy dostihly, a tak musel studia zanechat. Usoudil, že vojenská kariéra pro něj bude vhodnější, nechal se tedy zapsat na proslulou vojenskou akademii ve West Pointu. Tvrdý vojenský život se mu však začal záhy zajídat a vedení školy s ním brzo ztratilo trpělivost. Nejinak se zachoval i jeho adoptivní otec a Edgar se stal černou ovcí rodiny.

Když mu bylo sedmadvacet let, podlehl kouzlu své třináctileté sestřenice a oženil se s ní. I když se v té době vdávaly jižanské dívky velmi brzy, tak nízký věk nevěsty vzbudil ve společnosti pobouření. Dívka navíc trpěla tuberkulózou a o deset let později zemřela.

Víckrát už ne...

V oblasti literatury a publicistiky se však Edgarovi nebývale dařilo. V roce 1833 získal hlavní cenu v soutěži, kterou organizoval baltimorský týdeník Saturday Visitor. Jeho povídka se jmenovala Rukopis nalezený v láhvi. Doslova poprask na literární scéně i u čtenářské veřejnosti vzbudila jeho báseň Havran, uveřejněná roku 1844. Všichni, kteří ji četli, z ní dovedou recitovat alespoň kratičký úsek („never more - nikdy více“, popřípadě „víckrát už ne“). Těmito slovy odpovídá havran, který přilétl do vypravěčova pokoje, na dotazy a tím ho děsí. U nás tato báseň vyšla v několika překladech, za nejpovedenější se pokládá ten od Vítězslava Nezvala.

A filmoví diváci? Těn, kteří viděli Jámu a kyvadlo, ústřední scéna nikdy z paměti nevymizí.

V zajetí bludných představ?

Jakým byl Edgar Allan Poe člověkem? Pamětníci tvrdili, že velice nevyrovnaným. Byl nadán vysokou inteligencí, ale okolí mu vyčítalo, že se neuměl ovládat. Proč? Bylo na vině genetické „dědictví“, které mu „odkázal“ jeho otec? Tím byl totiž sklon k alkoholismu, který se Bohem nadanému umělci nakonec stal osudným. Proč žil v bídě, když jeho díla čtenáři doslova hltali? Proč odmítal (někdy i hrubě) všechny, kteří mu chtěli pomoci? Byl snad pod vlivem své tvorby v zajetí nějakých bludných představ? Další dvě ženy, které ho milovaly, svým chováním tak odradil, že si nakonec sňatek s ním rozmyslely.

Edgar Allan Poe zemřel ve věku čtyřiceti let, a to tragicky. Byl nalezen v bezvědomí na baltimorské ulici a o několik dní později skonal ve zdejší nemocnici na následky vážného úrazu hlavy.

LENKA STRÁNSKÁ

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450826
DnesDnes605
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2857
Tento měsícTento měsíc1772

Partnerské weby

apartman banner