2705městoJe to město, které z ptačí perspektivy vypadá ve dne jako světlá krajka lemující blankyt mořského zálivu, navečer jako honosné lože boha Slunce a v noci jako vánoční výzdoba na okraji hluboké tmy. Město, které opěvují stovky písní a básní. Město, které má dlouhou a mnohdy krvavou a bolestnou historii, ale od svého zrodu

nikdy nepřestalo žít. Město, které nikdy nespí a jeho atmosféra má v sobě cosi nepopsatelného. Příležitost k návštěvě Soluně budou mít i ti z vás, kteří se na podzim vypraví se Spiritem do Řecka!

Rande? U Galeriova oblouku!

Soluň (řecky Thessaloniki) je jedním z nejstarších měst v Evropě. Založil ji v roce 316 (či 315) př. n. l. na místě pravěké osady z období kolem 2300 př. n. l. makedonský král Kassandros a pojmenoval ji po své manželce Thessaloniké, sestře Alexandra Velikého. V římských časech byla Soluň největším přístavem regionu, bohatým městem na křižovatce hlavních obchodních cest. V roce 299 si ji Galerius, vládce jedné ze dvou částí východní římské říše, zvolil za císařské sídlo. Během jeho vlády vyrostl ve městě kromě jiného okázalý císařský palác nebo známý chrám Rotunda. Mimochodem - chcete se v Soluni s někým sejít? Místní doporučí vyhlášené místo schůzek - velkolepý fragment Galeriova vítězného oblouku. Cizinci si častěji vybírají dominantu soluňského nábřeží, Bílou věž (řecky Leukos Pyrgos). Ta vznikla v časném období turecké nadvlády (zřejmě v 15. století) a dlouho sloužila nejen k obraně přístavu, ale také jako vězení a místo poprav. Symbolickou bílou barvu dostala věž po osvobození města od Turků.

Dobývaná bohatá kráska

V byzantských časech zůstávala Soluň jedním z největších center kultury a umění. Ano, odtud se vydali bratři Konstantin a Metoděj se svým posláním vzdělávat národy na Balkán a na Velkou Moravu. Město ale také čelilo opakovaným nájezdům barbarů (zejména Avarů a Slovanů), kterým odolávalo s pomocí mohutného opevnění. Až v roce 904 Soluň dobyli saracénští piráti, kteří ji vyrabovali a odtáhli s obrovským bohatstvím a desítkami tisíc zajatců. Soluň ovšem neztrácela na své pozici a významu, a to ani na počátku 13. století, kdy se tu (po dobytí Konstantinopole křižáky a dočasném konci Byzantské říše) střídali u moci cizinci z vítězných států. V roce 1430 dobyli Soluň osmanští Turci (stejně jako většinu Byzantské říše) a ovládali ji téměř pět století. Ve městě však i za turecké nadvlády existovaly řecké školy, které úspěšně bojovaly za zachování řeckého jazyka a literatury. Řecká armáda osvobodila Soluň 8. listopadu 1912. Pět let poté ochromil život města katastrofální třídenní požár, který zničil většinu historického centra. Ohni unikla pouze přístavní čtvrť Ladadika spolu s Ano Poli (Horní Město) a akropolí s hradem Eptapyrgio, jednou z nejucelenějších a nejromantičtějších připomínek Soluně.

Vůně, chutě a obrovské slunce

Nové město je zbudované podle návrhů francouzského architekta Ernesta Hebrarda (mimo jiné je to autor projektu karlovarského hotelu Imperial, otevřeného v roce 1912). Jeho plány jsou i základem hlavního soluňského náměstí – náměstí Aristotela, které těsně sousedí s mořem. Zajímavý je pohled (a nádherné fotky), když dolní částí náměstí „proplouvá loď“!

Kouzlo Soluně mnohonásobně umocňuje nekonečná pobřežní promenáda, do které se bez problémů vejde úsek plný kaváren a nočních podniků, klidná zóna pro ranní běžce a procházky se psy, místa jako stvořená pro pouliční muzikanty a stánky se suvenýry, zahrady s dětskými koutky i občerstvením pro rodiče.

Poznávání nejvýznamnějších památek více než milionového města je dobré si „okořenit“ vůněmi a chutěmi místních specialit, atmosférou pravé středomořské tržnice nebo třeba malou okružní plavbou. Hezký den se tu dá prožít i za celkem málo peněz. A když se vám podaří zažít i zdejší západ slunce do vod zálivu, máte jeden z nejkouzelnějších zážitků navíc…

Jana Soukupová (Autorka je spisovatelka, která žila v Řecku a studovala v Soluni, účastní se jako doprovod zájezdů Spiritu do Řecka.)

 

Podrobnosti o zájezdu na www.spirit.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503664
DnesDnes463
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1916
Tento měsícTento měsíc15010

Partnerské weby

apartman banner