0805zdraví2I jedna denně škodí

Řeč je samozřejmě o cigaretě. Na následky kouření podle statistických údajů v Česku umírá každý rok bezmála dvacet tisíc lidí. Pokud jste si dali novoroční předsevzetí, že svůj zlozvyk výrazně omezíte, pro své zdraví toho příliš neuděláte. I jedna cigareta denně podle

vědců výrazně poškozuje zdraví. Na zvýšení rizika ischemické choroby srdeční se totiž v případě mužů podílí jedna cigareta za den celými osmačtyřiceti procenty. U žen se pravděpodobnost onemocnění jednou cigaretkou zvyšuje na sedmapadesát procent. Podle dlouhodobých studií zplodiny kouření poškozují výstelku cév a způsobují aterosklerózu a trombózu. Škodlivé účinky se vyskytují dokonce i při pasivním kouření, tedy v případě, že se člověk nachází v přítomnosti vášnivého kuřáka. Ideální je tedy úplně s kouřením přestat. Velká část rizika srdečních onemocnění a mozkových příhod zmizí jen pár let po ukončení kouření.

Hořčík snižuje riziko zlomenin

Cítíte se stále unavení, ve stresu, špatně se soustředíte, máte depresi, svalové křeče? Možná vám ve stravě schází hořčík. Aby měl tento všestranný minerál potřebný efekt, doporučuje se denní dávka v rozmezí 350 až 400 gramů. Proč je jeho příjem pro tělo nepostradatelný? Hořčík (magnézium) kromě jiného snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, včetně infarktu a mrtvice, zlepšuje psychický stav, optimalizuje práci nervového systému, je nevyhnutelný pro činnost svalů. Hořčík je nenahraditelný také pro zdravé kosti, prospívá zubům, u mužů přispívá ke správné funkci prostaty, podílí se na procesu dělení buněk, jeho prostřednictvím se obnovují a regenerují. Dobrým zdrojem hořčíku jsou například hořká čokoláda, mořské plody, ořechy a nejrůznější semínka, celozrnné výrobky, listová zelenina. A co jeho vstřebávání narušuje? Pozor na potraviny, které ho z těla vyplavují. Mezi ně patří kofein, cukr, alkohol, šumivé nápoje a nezdravé potraviny.

(es)

Bylinné a tradiční přírodní prostředky pro zdraví najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455651
DnesDnes230
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3558
Tento měsícTento měsíc6597

Partnerské weby

apartman banner