2813bez jabloníNa území střední Evropy pořád existují atraktivní regiony, které zatím nanejvýš vábí místní patrioty a pro cizince zůstávají spíše bílými místy na mapě. To platí i pro Kozjanský přírodní park a přilehlé oblasti Slovinska, položené východně u Lublaně. Předpolí parku tvoří údolí řeky Sávy. Tady začíná vysoká

koncentrace starobylých hradů, jejichž důležitou úlohou bylo vzdorovat expanzi osmanského impéria. Některé byly později přestavěny na líbezné zámky, avšak většina si pořád uchovává alespoň dílčí ráz obranného objektu. Ukázkový příklad poskytuje monumentální Rajchenburg u Brestanice na Sávě. A přímo uprostřed členité hornatiny přírodního parku se rýsují siluety červených střech hradu Podsreda, malebně posazeného do působivé krajiny. Kromě zámeckých rezidencí a starodávných hradů se Kozjanský park pyšní také početnými památkami duchovního dědictví - od vesnických kalvárií, jejichž trasy odvážně šplhají do příkrých svahů, přes poutní komplex Svete Gore, až po půvabný klášter Olimje u městečka Podčetrtek. Naopak drsnou tvář kraje ukazuje masiv výstižně nazvaný Vetrnik. Tam se vzhůru nekonečnými serpentinami klikatí úzká silnička. Přes léto nabízí zážitkovou jízdu, avšak sotva napadne sníh, je sjízdná pouze s obtížemi. Nad strmými srázy hustě porostlými lesy se pak otevřou pitoreskní sady i pastviny prozářené shluky rozptýlených chalup. Zde si člověk připadá, jako by se ocitnul na nejzazší výspě světa pod klenbou nekonečné oblohy.

Rituál s falešnou nevěstou

Hlavním bohatstvím Kozjanského parku jsou ovocné sady proslavené pěstováním jabloní. Počet zdejších odrůd se blíží čtyřicítce. Mezi nimi se úspěšně daří zachovávat ty staré, původní (autochtonní). Těsně u rozhraní přírodního parku ležela dříve izolovaná enkláva Chorvatské vojenské hranice – útvaru se zvláštním režimem a přímou vojenskou správou z důvodu ochrany horkého pomezí monarchie a Osmanské říše. Tam se novomanželům nesměl vydat oddací list do chvíle, než před komisí prokázali, že vysadili předepsaný počet ovocných stromů. A ke svatbám se tady váže i spousta zajímavých tradic. Svatby se nejčastěji konaly během zimy, když bylo na polích i v sadu málo práce. Ještě před vypuknutím veselí se obvykle podřízlo prasátko určené ke slavnostní hodině. Poté se před zavřenými dveřmi domu nevěsty shromáždili hosté se svědky a dychtivě se dožadovali spatřit vystrojenou dívku. Obvykle jim ale třikrát za sebou záměrně představili jinou nevěstu. Teprve po tomto rituálu, u něhož se odehrála spousta legrace, se mohla ukázat ta pravá.

Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470968
DnesDnes180
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1383
Tento měsícTento měsíc2598

Partnerské weby

apartman banner