Na období od 28. června do 4. července
Ve staročeských kalendářích byly poslední červnové dny zasvěceny povlovskému suššímu období, jejichž patronem se stal svatý Pavel (29.6. a 30.6.). Časné léto potom v prvních dnech července pokračuje prokopskými dešti, které se vztahují ke svatému Prokopovi (4.7.). Z významných pranostických dnů si nyní ještě připomínáme Sedm spících (28.6.), sv. Petra s Pavlem (29.6.), Památku svatého Pavla (30.6.) , Navštívení Panny Marie (2.7.) a svatého Prokopa (4.7.).
O rázu vrcholného léta, kdy většina z nás tráví své prázdniny nebo dovolenou, by měl rozhodovat Ladislav (27.6.) a Petr s Pavlem (29.6.): "Jaké počasí jest na svatého Ladislava, takové jest po sedm neděl. Svatý Ladislav sedm neděl své počasí dodržuje. Když prší na Sedm spících (28.6.), kazí se brambory. Svatý Petr houby seje. Petr a Pavel chodí s nůší, kořínky a houby suší. Jasný den na svatého Pavla přináší dobrý rok. Na sv. Petra a Pavla když hrom tříská, hřiby do země zatiská. Prší-li na den Petra a Pavla, urodí se hojně hub. Svatý Petr sena sklízí, svatý Pavel k žitům vzhlíží. Nevozí-li Petr s Pavlem seno, tak určitě orají. Na Petra a Pavla přijímá žito kořen, a to pak zraje ve dne v noci. Petr a Pavel usušuje kořen. Je-li na Petra a Pavla krásně, nastanou pohodlné žně. Bude Památka svatého Pavla (30.6.), budou pěkné časy."
Počátek července může být ve střední Evropě ve znamení další deštivé vlny z oceánu: "V den Navštívení Panny Marie (2.7.) bude-li déšť pršeti, tehdy povětří pršlavé tak rozmůže se, že čtyřicet dní ustavičně poteče. Prší-li na den Navštívení Panny Marie, tak mnoho dešťů potom ještě je. Déšť na Panny Marie Navštívení senám přízniv právě není. Když na Navštívení Panny Marie prší, déšť nás navštěvuje potom po celé žně. Na svatého Prokopa (4.7.) vody plná příkopa. Na svatého Prokopa venku častá krápota. Na svatého Prokopa promokne kdejaká kopa. Prší-li na Medarda a Prokopa, shnije mandel i kopa. Svatý Prokop prší ovcím do sena. Déšť na Navštívení Panny Marie a svatého Prokopa potrvá někdy až do Zuzany (11.8.). V případě, kdy teplé a jasné počasí z konce června přetrvává i počátkem července, platí pak jiný výrok: "Navštívení Panny Marie čisté přináší ovoce jisté."
Dětem nastávají letní prázdniny a většina lidí se chystá na svoji dovolenou. O letních prázdninových měsících si lze ledacos naplánovat a připravit, kromě právě nezbedného a nevypočitatelného počasí. To zůstává zcela nevyzpytatelné a je pro každého z nás v předem vybraných dnech dovolené jistou sázkou do loterie. Chceme-li znát nějakou dlouhodobou letní předpověď, bývá to obvykle dost ošidné, neboť její úspěšné naplnění se pohybuje většinou kolem 50 procent. Přesto se podle dlouhodobých pozorování a statistik podařilo určitý obraz o vývoji letní povětrnosti učinit. A tím se stal vývoj převládající povětrnosti předcházejících měsíců. Například celková závislost července na předchozích měsících je značná, neboť první prázdninový měsíc se nachází na druhém místě ve stupnici závislosti. Především na něj působí nejvlivnější měsíc roku - září roku 2013 svým silným kladným vlivem. Ten se vyznačoval v první dekádě nadprůměrnými a v další části průměrnými teplotami a právě tak i průměrným úhrnem dešťových srážek, včetně bouřek. Podle tohoto ukazatele by se dalo věštit na poměrně teplý a místy i bouřlivý charakter července. Obdobně pak též jako loňské září mají silný kladný statistický vliv na červenec letošní duben, květen a červen. A tak při posuzování celkového ovlivnění prvního prázdninového měsíce je třeba vycházet i z těchto třech měsíců. Čím teplejší a sušší byl jejich průběh, tím je větší šance na skutečné letní povětří. V případě chladných a deštivých měsíců je pak snížena šance na převažující slunné a horké dny v červenci.
Evropský "letní monzun", o němž se často hovoří v souvislosti s červnovým Medardem, totiž nemusí vždy končit prvními třemi velkými červnovými vlnami, ale stále je nutno počítat i s dalšími přívaly chladnějšího mořského vzduchu. To se nad někdy až příliš rychle se zahřívající evropskou pevninou projevuje zvýšenou vratkostí vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry, což vede nejen k občasným dešťům, ale též k zesílené tvorbě místních bouřek a někdy i prudkých přívalových dešťů, které mohou rozvodnit menší i větší vodní toky a vést k záplavám. S takovýmito až dramatickými situacemi se pak střídají období vysokého tlaku vzduchu, která na čas zklidní povětrnost, přeruší chladnou deštivou nepohodu a nastolí opět teplé letní počasí.
Teplé a suché počasí počátkem července přeje obvykle rekreantům, ale určitě ne houbařům. Ti se pak vracejí mrzutí s prázdnými košíky. Jinak je tomu ovšem při chladnějším a vlhčím průběhu povětrnosti, kdy je navíc svatý Prokop považován za jednoho z patronů houbařského sportu: "Prší-li 4. července, říká se, že svatý Prokop vysévá houby. Prší-li na Prokopa, rostou hodně houby. Svatý Prokop hřiba nakop. Svatý deštivý Prokop a teplé noci hub nasázejí. Přijde-li svatý Prokop s deštěm, přijdeš z lesa s košem hub."
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472065
DnesDnes89
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2480
Tento měsícTento měsíc3695

Partnerské weby

apartman banner