Na období od 4. října do 10. října
Zvolna končící léto svatého Václava přechází v tereziánské babí léto. K referenčním pranostickým světcům nyní patří svatý František z Assisi (4.10.), svatý Placid (5.10.), svatý Marcel - papež (7.10.), svatý Dimitrij (8.10.) a svatá Brigita (8.10.).
Pokud se jedná o závislost na předchozích měsících, nachází se říjen společně s červnem na šestém až sedmém místě. Silný statisticky významný kladný vliv mají na něj předchozí březen, srpen a září, střední statisticky významný kladný vliv je potom zaznamenán u měsíce dubna. To by znamenalo, že po uvedených teplejších měsících, by také říjen mohl být alespoň jako celek teplejší než obvykle. Říjen sám pak má střední statisticky významný kladný vliv na listopad a prosinec téhož roku a také na červen roku příštího.
Řada pranostik z počátku října se věnuje ještě dozrávání vína a aktuálnímu vinobraní: "Září víno vaří, a co nedovaří, to říjen dopeče. Září víno vaří, říjen mačká hrozen. Září víno vaří, v říjnu víno pijem. Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň. Když Měsíc v pěkném a jasném čase se obnovuje ( letos je tomu do 9. října ), tedy jest k doufání pěkné vinobraní."
V měsíci září jsou bouřky méně časté než v letních měsících a v říjnu je jejich výskyt ještě méně pravděpodobnější. Ale přece se stává, že nám v některých letech může na obloze přece jen zarachotit hrom, byť třeba jen krátce. V takovém případě se už jedná o podzimní bouřky, které pranostiky a lidová rčení hodnotí následovně: "Říjen když blýská, zima plíská. V říjnu bouřka - bývá dlouho teplo. Bouřka v říjnu třebas malá, sotva bude zima stálá. Hřmí-li a blýská-li se v říjnu, přijde zima nad apríl vrtkavější. Bouří-li v říjnu, bude bouřiti také v březnu. Je-li na počátku října teplé počasí a vyskytne-li se bouřka, bude konec tohoto měsíce dozajista velice studený."
Každopádně pozdní podzimní bouřky přinášejí stále ještě vlhké a teplé dny s čerstvým prouděním vzduchu, což je daleko příjemnější než mlhavá, mrazivá a prostuzená jitra. Jistou předpovědí pro zatím stálé, teplé a příjemné říjnové dny, může být rovněž chování tažného stěhovavého ptactva: "Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají." Odlety ptactva nebo jejich předčasné směřování do teplých krajin potom hovoří spíše v ukončení babího léta a blížícím se nástupu méně příjemných, chladných, větrných a deštivých dnů: "Divoké husy na odletu - konec babímu létu. Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu."
Postupně klesající křívka průměrných denních teplot i další ochlazení potom čiší rovněž z pranostik k jednotlivým dnům první říjnové dekády: " Výsev ozimého žita se má dokončit okolo svatého Františka (4.10.). Svatý František zahání lidi do chýšek. Svatý František - ani léto, ani kožíšek. Na svatého Placida (5.10.) zima teplo vystřídá. Placide, Placide, co po tobě přijde? Poletí pominulo, ptáčátko odletělo, chladný čas přijde. Na svatého Marcela (7.10.) zima leze do těla. Na svatého Dimitrije (8.10.) den i noc se ochlazuje."
Jak předchozí léto svatého Václava, tak i tereziánské babí léto patří k význačným klimatickým fenoménům na podstatné části evropského subkontinentu. Ve Francii se jedná o léto svatého Denise, v Polsku a ve Švédsku je létem svaté Brigity, ve Velké Británii zase vzniklo pojmenování podle svátku svatého Lukáše a v severní Itálii jej označují stejně jako u nás. Tereziánské babí léto se sice velice podobá předchozímu létu svatého Václava, avšak nachází se již na sestupné křivce podstatně hlouběji. K tomu též přispívá zkracující se interval bílého dne, častější výskyt mlh, klesající intenzita slunečního záření a rovněž zvýšená četnost přízemních mrazíků, ale někdy dokonce i mrazů ve výšce dvou metrů nad zemí. Do tohoto času dobře zapadá pranostika o mlze: "Brigita svatá (8.10.) - na mlhavá rána je bohatá."
Pranostiky nyní také často srovnávají uplynulé zářijové počasí s povětrností října: "Teplé září - říjen se mračí. Po teplém září zle se říjen tváří. Touží-li září po rose (suchá povětrnost s ranními rosami), bude v říjnu bláta po ose. Co září nedovaří, to říjen nedopeče." Avšak co se týče vinné révy, platí zcela jiné pravidlo: "Září víno vaří, a co nedovaří, to říjen dopeče. Říjnové sluneční paprsky dokáží ještě sypat cukr do vína." K celkové povaze října se pak pranostické výroky vyslovují následovně: "Říjen je měsícem babího léta, ozimů, brambor, vína, ranních mlh a přímrazí. Říjen na jednom konci ještě hřeje, ale na druhém již mrazí. Říjen bývá někdy už studený, ale nikdy hladový. V říjnu-li ještě bouří, neodlétají-li dlouho tažní ptáci a opadá-li listí záhy ze stromů, nastane dlouhý podzim a mírná zima."
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473528
DnesDnes417
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3943
Tento měsícTento měsíc5158

Partnerské weby

apartman banner