Na období od 11. října do 17. října
Také v tomto čase druhé říjnové dekády pokračuje podle staročeského kalendáře tereziánské babí léto, jehož patronkou se stala svatá Terezie (15.10.). Z dalších pranostických světců si ještě připomínáme svatého Kalixta (14.10.) , svatou Hedviku (15.10.) a svatého Havla (16.10.).
Chladným a mrazivým ránům se v některých letech měsíce října sice můžeme vyhnout, ale horší už je to s mlhami, které nás v tento čas obvykle často navštěvují: "Mlhy v říjnu - sněhy v zimě. Mlhy v říjnu značí mnoho sněhu v nastávající zimě." Mlhavé počasí určitě příliš neprospívá našemu zdravotnímu stavu, zato však je velmi prospěšné mnoha druhům podzimních hub, které mlhavou vlhkost nasávají a velice dobře se jim daří. Jedna z hub - strmělka mlženka - je dokonce podle doby růstu v mlhavém podzimním počasí pojmenována.
Zvláštní pozornost věnují pranostiky říjnovým větrům, o kterých hovoří následovně: "Říjen hojných větrů, dešťů mívá, někdy přece vesele se dívá. Na svatého Kalixta (14.10.) před blížícím se chladným větrem ucpi včelín dočista. Vanou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí. Fouká-li v první polovině října vítr od východu, bude teplý podzimek a tuhá zima. Když vane vítr od západu, bude následovat zima mírná a proměnlivá. V říjnu mráz a větry - leden a únor teplý."
Mnoho říjnových pranostik se pak zabývá dlouhodobou prognózou na zbytek podzimu a zejména na zimní období: "Pokrývají-li se strniska ještě v říjnu hojně babími léty, jest to předzvěstí dlouhého a pěkného podzimu. Říjnové nebe plné hvězd má rádo teplá kamna. Když se křížový pavouk v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu. Urodí-li se mnoho žaludů, budou mrazivé Vánoce. V říjnu mnoho žaludů a bukvic oznamuje zimy víc. Je-li říjen už sněžný a studený, tuhé zimy jest to znamení. Drží-li se v říjnu na stromech pevně listí, bude tuhá zima. Je-li v létě mnoho vos a sršánů, přijde studená a dlouhá zima. Čím více se v přírodě urodí červených bobulí, tím bohatší bude zima na mráz a sníh. Napadne-li v říjnu sníh nadlouho, nastane i zima dlouhá. Napadne-li sníh ale jen nakrátko, bude i zima krátká. Když záhy začne mrznout, počítejte s mírnější zimou. Je-li mnoho polních bodláků, nastane tuhá a sněžná zima. Jestliže si zajíc na podzim dlouho pelech nehrabe, bude následovat mírná zima. Když ryjí krtkové v říjnu v dolinách, bude tuhá zima, ryjí-li ale na vršku, nastane zima mírná. Jsou-li ještě v říjnu bouřky, nebudou brzy mrazy."
V polovině října se u nás uplatňuje vliv tereziánského babího léta se svým slunným a stabilním počasím. A přestože se už k ránu často vyskytují mlhy, zrovna tak jako postupně dochází ke zkracování intervalu bílého dne, nastává v poledních a odpoledních hodinách stále ještě poměrně teplá sluneční exploze vrcholného podzimu. K tomu přitakávají rovněž pranostiky: "Svatá Hedvika (15.10.) do řepy ještě medu zamíchá. Na svatou Terezii (15.10.) vinař hrozny obírá, aby zjistil, kolik cukru se dostalo do vína. Někdy ještě svatý Havel (16.10.) doslazuje hrozny."
Důležitým datem pro povětrnost býval ve staročeských kalendářích označován svátek svatého Havla. Z meteorologického hlediska považují pranostiky tento den za referenční pro charakter povětrnosti o Vánocích a v zimě vůbec, zejména však pro léto příštího roku, neboť s končící sklizní se již v dávných dobách začalo uvažovat o výhledu na sklizeň roku příštího: "Opadá-li listí do polovice října, svatý Havel na poli zastaví práci a nastane mokrá zima. Jaký den Havel ukazuje, taková se zima objevuje. Déšť na Havla - déšť na Vánoce. Neprší-li na Havla, přijde suché jaro. Suchý Havel oznamuje i suché léto. Nalévá-li Havel vína, bude následovat léto horké. Prší-li na svatého Havla, bude pršet i o Martině (11.11.)." Kromě dlouhodobých prognóz však mají pranostiky a lidová rčení v zásobě i běžné výroky, které vystihují současnou dobu vrcholného podzimu: "Na svatého Havla hleď, abys měl zelí doma, neb v zimě pak výborně chutná. Pro Havlovo žito netřeba stavět stodol. Na Havla jablko do koše padá. Od svatého Havla víc se dobytek na pastvu vyháněti nemá."
Říjen představuje typický podzimní měsíc. Neměl by být příliš teplý ani zase nějak moc studený, neboť: "Říjen nemá v oblibě ani kola, ani saně." Od druhé poloviny měsíce však začínají výroky lidové meteorologie stále více upozorňovat na nastupující nebo se blížící chladnější čas: "Svatá Terezie (15.10.) zasazuje zimní okna. Po svaté Tereze mráz po střechách leze. Svatá Terezie krávy uvazuje. Na den svaté Hedviky měj doma zelí i dumlíky (cukrovou řepu). Svatá Hedvika kabát si navlíká. Po svaté Tereze mráz ráno za nehty leze. Na svatou Terezii švec nablízku." Tím ševcem se myslelo konec chození bez obuvi, které bylo v dřívějších dobách z úsporných důvodů ještě dlouho do podzimu značně rozšířené, zejména pak u dětí.
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474819
DnesDnes567
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1160
Tento měsícTento měsíc6449

Partnerské weby

apartman banner