První listopadová dekáda se podle staročeských kalendářů nese ve znamení léta Všech svatých. Z referenčních pranostických světců si nyní připomínáme svatého Karla Boromejského (4. 11.), svatou Bohumíru (8. 11.) a svatého Theodora (9. 11.). Vysoké

nadnormální teploty přinesl počátek listopadu rok 2008, kdy Praha 5. listopadu hlásila 16,8 a Ostrava 21,7 stupně Celsia. Teplotní rekordy padaly tehdy zejména na východě republiky. Vysoké teploty byly v tomto časovém období zaznamenány také roku 2010, 2011 a 2015. Dne 7. listopadu 2015 byl naměřen absolutní teplotní rekord pro měsíc listopad, a to v Kopistech u Mostu, kde se jednalo o 20,4 stupně Celsia. Co se záporných hodnot týče, lze připomenout některé ze záznamů pražského Klementina. Dne 3. listopadu 1858 to bylo minus 4,3 stupně Celsia, 5. listopadu 1881 minus 4,8 stupně Celsia, dne 6. listopadu 1835 minus 6,8 stupně Celsia a 8. listopadu 1908 se jednalo dokonce o minus 10,2 stupně Celsia.

Listopad má podle zjištěných skutečností silný statisticky významný kladný vliv zejména na následný prosinec. Jinými slovy můžeme říci, že pokud patří listopad v daném roce k teplotně nadnormálním, bude s velkou pravděpodobností následovat také zvýšení teplot v prosinci. Tento trend pak vyjadřuje pranostika o krtkovi a komárech: "Když krtek v listopadu ještě ryje, budou na Vánoce létat komáři."

Během listopadu se v našich přírodních podmínkách vyskytují oproti Středomoří bouřky jen zcela řídce. Pokud však přece jen dojde k výraznému teplotnímu gradientu nad střední Evropou mezi teplým vzduchem, který dosahuje 15 až 19 stupňů Celsia, a studeným vzduchem ze severu s teplotou kolem 4 stupňů Celsia, mohou se na přecházející studené frontě bouřky i nyní vyskytovat. K tomu je třeba dodat, že tyto bouřky mohou někdy být na lidské smysly až velice působivé. V pamětní knize obce Herálec najdeme o tomto úkazu záznam: Roku 1840 před svatým Martinem, jsme měli u nás takovou bouřku a blesky, že se lidé strachem třásli a toho nejstaršího pamětníka nebylo, aby takovou bouřku pamatoval v tomto podzimním čase. K listopadovým bouřkám se rovněž vyjadřují pranostiky: "Hřímání v listopadu hojnost obilí a léto dobré znamená. Listopadu měsíce když hřmí, hojnost obilnou, úrodu i množství to znamená. Hřmí-li v listopadu měsíci, ať se těší rolníci. Listopadové hřmění v obilí se mění. V listopadě-li hřmí, sedlák vesnou sní. Je-li o Všech svatých bouřka, bude zima proměnlivá.“

K nápadným a pozornost vždy velice vzbuzujícím úkazům v přírodě bezesporu náleží tzv. reflorescence, což označuje druhé mimořádné kvetení v témže roce ovocných i jiných dřevin či rostlin. Dochází k tomu na podzim, zpravidla právě v listopadu. V letošním mimořádně horkém a katastrofálně suchém roce kvetly někde například kaštany znovu již v září. Reflorescence ovšem nepředstavovala zase tak mimořádný jev, aby nemohla být opředena množstvím předsudků, úvah a rčení. Roku 1512 se dokonce psalo o podivném zázraku, když pod Vyšehradem řezali červené vlašské růže a vili z nich věnce jako o Božím těle, lidé trhali a jedli zralé jahody, višně podruhé kvetly a také jabloně a další stromy. Na vinicích kvetlo podruhé i víno. Dne 8. listopadu 1841 si městský lékař MUDr. Chřástal ve Vysokém Mýtě poznamenal následující řádky: "Život rostlin opět procitl, objevily se četné kvítky, dítka měsíce máje, krášlející louky, pole a pastviště. Některé stromy kvetly již dříve, maliny a jahody dozrály, takměř všechny lesní stromy a křoví vyráží znovu, ano, i růže dostávají listy. Něco obzvláštního a neobyčejného jest tento výjev, že v zahradě zdejšího pekaře Ryšánka jeden a ten samý štěp letošního roku podruhé ovoce nese. Jeho četná jablka jsou již nyní jako vejce veliká."

Podle druhého květenství v roce pak mnohé pranostiky vyvozují své dlouhodobé prognózy: "Má-li strom podruhé na podzim květu, sahá zima až k létu. Když stromy kvetou v listopadu podruhé, tak potom levná zima jistě nebude. Kvetou-li v listopadu stromy, tak ještě v dubnu budou okna mrazovými ornamenty zakvétat." Závěrem některé méně známé pranostiky z tohoto času: "Kůrka z buku na Karla Boromejského (4. 11.) uťatá - když suchá, tak malou, a když mokrá, potom velkou zimu blížící se znamená. Jaké počasí je na svatého Bohumíra (8.11.), takové i příští březen mívá. Na svatého Theodora (9. 11.) v údolích sedlák ještě pěkně orá. Svatý Theodor - mrazy lezou z hor."

PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470887
DnesDnes99
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1302
Tento měsícTento měsíc2517

Partnerské weby

apartman banner