V tomto časovém úseku vládnou naší povětrnosti martinská chladna, jejichž patronem je vyhlášený svatý Martin (11. 11.), který by měl přijíždět na bílém koni. Ve skutečnosti však od 20. století přijíždí spíše na brůně nebo na koni šedém

s mlhami, žlutém se suchou povětrností nebo na hnědém, kdy je zima mírná. Kromě toho ve staročeských kalendářích nyní vrcholný podzim přecházel v podzim pozdní, který byl též označován jako předzima. Extrémně vysoké teploty si zapsal listopad 2015, kdy pokračovalo mimořádně teplé počasí, které způsobila tlaková výše nad jihozápadní Evropou, neboť k nám posílala prohřátý vzduch až z Afriky. Dne 10. listopadu 2015 se tak teploty pohybovaly o 10 stupňů Celsia nad dlouhodobým průměrem. Dne 11. listopadu jsme pak prožívali unikátně teplé ráno, jaké zde 30 let nebylo. V Teplicích se jednalo o 14,8 a v Děčíně o 15 stupňů Celsia. Je třeba si povšimnout, že jedny z nejvyšších teplot se v poslední době vyskytují zejména na severozápadě Čech, kde to od jara do podzimu připomíná vyhřátou suchou step. Dne 16. listopadu 2015 pak u nás vrcholil mimořádně teplý a suchý rok, přičemž poprvé v historii dokonce vyschl pramen řeky Ohře. K těm nejchladnějším dnům tohoto období se zase zařadil rok 1858. Pražské Klementinum například 10. listopadu zaznamenalo minus 9,8 a 16. listopadu minus 6,8 stupně Celsia. Ještě chladněji pak bylo roku 1876, kdy se 12. listopadu jednalo o minus 11,5 stupně Celsia.

Prvá sněžení jsou v dlouhodobém průměru na našem území listopadovou záležitostí. To potvrzují zcela objektivně i současná meteorologická pozorování. Tato významná sněhová charakteristika nesmí být ovšem zaměňována s jiným významným meteorologickým pojmem, kterým je počátek trvalé sněhové pokrývky. Avšak i tato varianta už v našich nížinách nastala. Pro příklady nemusíme chodit nijak daleko, neboť postačí připomenout rok 2002, kdy se u nás sníh sypal již od 8. listopadu a sněhová pokrývka se pak udržela i při teplotách nad bodem mrazu po několik dní. Obdobná situace nastala potom roku 2007. Sněhové přeháňky, ale i možnost vydatnějšího sněžení, lidová meteorologie v pranostikách skutečně připouští od svátku svatého Martina: "Okolo svatého Martina někdy už sněžit začíná. Radost svatého Martina - bílý dvůr. Martinův sníh brzy odvane jih. Martinův led a sněhová peřina dlouhého trvání nemívá. Martinův led bude vodou hned. Jde-li husa o Martině po ledu, bude se po něm ještě dlouho koupat."

V zemědělských hospodářstvích listopad probíhal zejména ve znamení prací, pro které byla společným jmenovatelem příprava hospodářství na zimní období. Na polích se většinou již jen dokončovaly práce spojené se sklizní okopanin a dělaly se podzimní okopávky vinohradů a chmelnic. Velkou pozornost v listopadu věnovali rolníci vzcházejícímu obilí. Z této oblasti se též zachovala řada ukázek rolnických pranostik: „Padne-li sníh na zem mokrou a namoklou, znamená to malé žně; padne-li však na tvrdou a zmrzlou zem, tedy jest hojná žeň obilná k doufání. Napadne-li sníh v listopadu do bláta a vody, není to známka dobré úrody. Prší-li kolem svatého Martina a hnedle na to sněží, kdy sníh zůstane dlouho ležet, činí to osení značnou škodu. Jestliže listopadový sníh záhy odtaje, polím a studnám prospěje. Podzim pěkným osením pole odívá, ale zima a jaro často mnoho měnívá. Podle vzhledu v listopadu, neusuzuj na úrodu. Listopadový sníh sám špatné osení nedělá."

Jak je patrné, pranostiky sice sníh a led ve druhé dekádě listopadu již připouštějí, většinou však s ním ještě nepočítají na delší dobu a vůbec už ne trvale. Přesto se u nás v minulosti vyskytovaly roky, kdy zima udeřila předčasně a tyto povětrnostní situace pak zachytily i některé krajové pranostiky z vyšších poloh: "Po Martinu zima nežertuje. Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí. Když Martin se sněhem přiběhl, bude v něm ležet celý měsíc." V dnešní době se nám může zdát poslední výrok přehnaný, ale opravdu se to již u nás v roce 1965 stalo. Neustále klesající křivka průměrných teplot, ranní mrazy, ale i sněhové a smíšené přeháňky, nám nyní dávají na srozuměnou, že s tím lepším počasím letos je již nadobro konec. Ale i to patří k nezbytnému koloběhu přírody. Kdyby panovalo jen teplo a slunečno, z přírody by se brzy stala mrtvá poušť, přičemž škodlivý, obtížný a infikovaný hmyz by nás doslova umořil podobně tak, jako to činí ve věčně horkých oblastech. Příznivé působení chladného povětří v tomto směru vyjadřují též pranostiky: "Na svatého Otomara (16. 11.) neuvidíš komára. Studený říjen a listopad ničí veškerý hmyz i pro příští rok."

PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472942
DnesDnes347
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3357
Tento měsícTento měsíc4572

Partnerské weby

apartman banner