Zpočátku se ještě uplatňují martinská chladna, která však postupně přecházejí v klimentské oteplení, jehož patronem je svatý Kliment (23. 11.). Z dalších referenčních dnů si připomínáme svatou Alžbětu (19. 11.), Obětování Panny Marie (21. 11.) a

svatou Cecílii (22. 11). Pokud budeme v záznamech o počasí hledat nejteplejší dny tohoto období, tak tomu bylo od 18. do 24. listopadu roku 2016. Tehdy 18. listopadu hlásil Husinec 16 a Teplice 15 stupňů Celsia. Dne 21. listopadu vystoupila rtuť teploměru v Karviné až na 18,6 stupně Celsia. Ještě tepleji než u nás měli tehdy v Rakousku, kde v Salzburku naměřili 21,6 stupně Celsia. Oproti tomu k mimořádně studeným patřil zase rok 1858. Tehdy pražské Klementinum 21. listopadu zaznamenalo minus 11 a ve dnech 22. a 23. listopadu minus 16,7 stupně Celsia.

Studená nebo v některých letech dokonce i zasněžená a mrazivá martinská chladna ve dnech na přelomu druhé a třetí listopadové dekády přecházejí často v povětrnostně mírnější období tzv. klimentského oteplení. Podle záznamu našich předků i pozdějších meteorologických pozorování se tento relativně teplejší časový úsek dostavuje v dlouhodobém průměru s pravděpodobností 60 až 65 procent: "Z ledu Alžběta (19. 11.) má brod. Počasí o svaté Alžbětě vypovídá vše o létě. Den Obětování Panny Marie (21. 11.) i slunce oslavuje. Panny Marie Obětování zimu ještě nepřivádí. Po sněhu jdou-li na Martina (11. 11.) husy, na Obětování Panny Marie v blátě chodit musí. Martin, Kliment (23. 11.), Kateřina (25. 11.) - jednou teplo, jednou zima. Na Martina-li sněží, na Klimenta zůstane ležet sníh stěží. Svatý Kliment čeká až co Kateřina, pakli bude zima. Svatý Kliment rád zimu oblevuje. Když však na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá. Svatá Cecílie (22. 11.) sněhem pole kryje."

Listopadové pranostiky zajímá, jaká by měla vlastně nastat zima. Studený listopad hovoří spíše ve prospěch teplého ledna, teplý listopad často předznamenává i teplý prosinec, bouřka naznačuje proměnlivost zimy, jíní zase věští tuhé mrazy o Vánocích. Připomeňme si některé z těchto prognóz: "Zůstane-li v listopadu dlouho listí na stromech, dá se očekávat dlouhá a tuhá zima. Udeří-li v listopadu brzo zima, tak stálá nebude. Vystupuje-li v listopadu mnoho mlh za sebou, bude brzy sněžit. Je-li mokrý listopad, bude celá zima vlhká."

PAVEL KOVÁŘ

 

PATRONI A OCHRÁNCI LISTOPADOVÝCH DNŮ

SVATÁ IDA Z TOGGENBURGU (3. 11.). Ida žila v průběhu 12. a 13. století na území dnešního Švýcarska. Po smrti svého manžela se uchýlila do míst u kláštera benediktinek ve Fischingenu. Kolem její osoby vznikly různé legendy. Často je znázorňována jako řeholnice či vznešená dáma s jelenem, jehož parohy svítí, někdy též s havranem, který údajně ukradl její snubní prsten. Ida je ochránkyní zaběhnutého dobytka.

SVATÝ LEONARD Z LIMOGES (6. 11.). Lesní Leonardova cela ve Francii byla v 6. století cílem mnoha lidí, kteří uctívali moudrého muže ještě za jeho života. Leonardo uděloval mnoho rad a měl zvláštní náklonnost k zajatcům, kterým dokázal zprostředkovat u krále svobodu. Z jeho poustevny vznikl postupně klášter, který Leonardo vedl jako opat ve svých posledních letech života. Světec zosobňuje patrona sedláků, čeledínů, zámečníků, kovářů, vozků, bednářů a horníků. Získal též pověst ochránce proti bolestem hlavy a duševním chorobám.

SVATÝ MARTIN Z TOURS (11. 11.). Martin ve 4. století zanechal vojenské služby, dal se pokřtít a dopracoval se až k biskupskému stolci. Svůj úřad pak zastával 30 let s plnou energií a s velkým smyslem pro spravedlnost. Hlásal evangelium hlavně na venkově a potíral převládající pohanství. Stal se patronem vojáků, koní, tkalců, koželuhů, krejčích, mlynářů, vinařů, hostinských, chudáků i žebráků. Představuje ochránce proti vyrážce, hadímu uštknutí a růži. Lidé jej vzývali za úrodu na polích.

SVATÝ OTMAR ZE ST. GALLENU (16. 11.). Opat Otmar vystavěl poustevnu a klášter v dnešním St. Gallenu ve Švýcarsku a dal mu řeholi svatého Benedikta. Práva kláštera pak hájil i proti mocným franským hrabatům, za což byl zajat, falešně obviněn a vypovězen na Rýnský ostrov. Je patronem nemocných, dětí, těhotných a pomlouvaných.

SVATÁ CECÍLIE (22. 11.). Krásnou a dojímavou legendou o Cecílii se nechali po staletí okouzlovat nejen věřící, ale i pro umělce se mučednictví mladé křesťanky stávalo věčnou inspirací. Cecílie byla chráněna mnoha zázraky a nepodařilo se ji několikrát usmrtit. Zapsala se jako patronka chrámové hudby, hudebníků, výrobců hudebních nástrojů, pěvců, varhanářů a básníků.

SVATÝ SATURNIN Z TOULOUSE (29. 11.). První biskup města Toulouse hlásal evangelium, na víru obracel a křtil pohany. Podle legendy byl uchopen divokým býkem a uvláčen k smrti. Stal se patronem za dobrou hodinu smrti a je tradičně vzýván proti bolestem hlavy, závratím, proti moru, smrtelné úzkosti a také proti soužení mravenci.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470875
DnesDnes87
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1290
Tento měsícTento měsíc2505

Partnerské weby

apartman banner