Od 11. do 17. června 2011. Po celé období panují ovčí chladna a vítské deště, jejichž patronem je svatý Vít (15. 6.). Kromě sv. Víta patří k významným světcům nyní také sv. Barnabáš (11. 6.). Červnová ochlazení bývají ještě mnohem výrazněj ší než ochlazení v květnu, což je výrazně patrné na křivce průběhu průměrných denních teplot. Avšak pranostiky nyní nevěnují teplotám už takovou pozornost, jako v předešlých měsících, neboť v červnu i při výrazném ochlazení teplota v nížinách i ve středních polohách neklesá pod bod mrazu a vegetace je navíc na takovém stupni rozvoje, že jí už ochlazení nemohou nijak podstatně ublížit.

Když zalistujeme v záporných teplotních rekordech vztahujících se k těmto dnům, zjistíme, že nejníže klesla rtuť teploměrů například 11. června shodně v letech 1838 a 1881, kdy bylo v Praze naměřeno +7,2 stupně Celsia. Z dalších nejnižších teplot to bylo 12. června 7,1 v roce 1955, 13. června 7,2 v suchém roce 1947, ale vůbec nejnižší teplota byla ve dvou metrech nad zemí naměřena v roce 1874, kdy poklesla na 5,5 stupně Celsia. Co se týče kladných teplotních rekordů, stačí připomenout loňský 11. červen 2010, kdy u nás padaly další teplotní rekordy. Na území České republiky bylo dokonce mnohem tepleji než třeba v Chorvatsku, Španělsku nebo v Itálii. Vysoké teploty byly dosahovány ve vrcholícím přílivu teplého vzduchu původem z Afriky, takže v Českých Budějovicích se jednalo o 32,6, na Javorníku o 32,9 a v Jindřichov Hradci o 32,2 stupně Celsia. Přitom průměrné denní teploty by se nyní měly pohybovat v rozmezí od 17,6 do 17,8 stupně Celsia.

Oproti teplotám se však ve druhé červnové dekádě mnohem zajímavěji jeví srážkové poměry. V tomto období totiž začíná obvykle převládat oceánské zonální proudění s občasnými dešti a rovněž bouřkami. Déletrvající deště zároveň s nižšími teplotami ovšem mohou poškodit úrodu, třeba ovlivnit výnosy brambor plísňovým onemocněním, hnijí ale též jahody, kazí se ovoce, přičemž dlouhodobé deště nepříznivě působí na oblí i zvěř. V dávných dobách deštivá chladna například způsobovala právě tak značný úhyn ovcí a právě od toho vzniklo ve staročeských kalendářích výstižné pojmenování - ovčí chladna.

První výraznou medardovskou vlnou vystupňované srážkové činnosti jsou tzv. vítské deště. Ty se dostavují v dlouhodobém průměru s pravděpodobností 60 až 70 procent od dnů na přelomu první a druhé dekády června až po dny v druhé polovině druhé červnové dekády: "Červen mokrý a studený - bývají žně většinou zkaženy. V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno."

Za pozornost mezi světci patří v tomto vlhkém čase především svatý Barnabáš. Měl se údajně narodit v obdobné době jako Kristus, takže se řadí k 72 Ježíšovým učedníkům. Své nové jméno obdržel Barnabáš od apoštolů a v doslovném překladu znamená "Syn útěchy". Byl totiž ceněn pro své mimořádné schopnosti utěšovat truchlící i pro své jasnovidecké schopnosti - charisma. Sv. Barnabáš je především úzce spřátelem s apoštolem Pavlem, neboť právě na Barnabášovo doporučení přijali Pavla do okruhu apoštolů. V četných kapitolách Skutků apoštolských je pak Barnabáš citován jako Pavlův průvodce na jeho misijních cestách. Během jedné mise byl také sv. Barnabáš ukamenován Židy v roce 61 v Salamidě u Famagusty na Kypru. Barnabášova památka se od středověku připomíná 11. června a k tomuto dnu si jej do kalendáře zařadily i pranostiky: "O svatém Barnabáši bouřky často straší. Plačtivý Barnabáš - úroda na vinicích. Prší-li na svátek Barnabáše - padají vinné hrozny do koše."

Vítské deště pak pokračují i v dalších dnech: Svatá Tonička (12. 6.) mívá často uplakaná očička. Svatý Vít (15.6.) dává trávě pít. Den svatého Víta mnoho deště skýtá. Mokrý den 15. června ječmenu velmi škodí. Prší-li na sv. Víta, tak může pršet až 31 dní." Kromě dešťů je však Vít spojován i s mnoha agrotechnickými záležitostmi: "Sází-li se na Víta zelí, tak bělí. Pohoda na svatého Víta - to dobrota na žita. Svatý Vít, kořen štíp. Nesázíš-li zelí do Víta, bude zelnice bita. O svatém Vítě půl zrna v žitě. Svatý Vít vymetá ovísek. Od svatého Víta má seno vyrůst do svatého Jana Křtitele (24. 6.).
PAVEL KOVÁŘ

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733633
DnesDnes88
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1783
Tento měsícTento měsíc2241

Partnerské weby

apartman banner