Pokračuje tereziánské babí léto, jehož patronkou je sv. Terezie (15. 10.), převorka kláštera v Avile. Z dalších pranostických světců se nyní hovoří v souvislosti s četnými mlhami o svaté Brigitě (8. 10.), která byla manželkou švédského místokrále. První říjnová dekáda se zpravidla ještě vyznačuje teplým počasím léta svatého Václava. Koncem první dekády však povětrnost přechází v rozsáhlejší, ale ještě stále poměrně příznivý čas tereziánského babího léta. Jak léto svatého Václava, tak i tereziánské babí léto představují výstižné klimatické fenomény na podstatné části evropského subkontinentu. Ve Francii se tak jedná o léto svatého Denise, v Polsku a Švédsku je létem svaté Brigity, ve Velké Británii došlo k pojmenování podle svátku svatého Lukáše a v severní Itálii babí léto označují stejně jako u nás. Babí léto jako klimatický fenomén ovšem není jen výsadou evropské pevniny. Obdobné stavy počasí nastávají na podzim například i na severoamerickém kontinentu, kde jsou známy pod názvem indiánské léto. Barvitost indiánského léta, které se vyznačuje v podstatě obdobným rázem povětrnosti a přírody jako babí léto naše, neopakovatelně umělecky zachytil americký básník a filosof Henry Wadsworth Longfellow v epické básni Evangelina.

Současné období se sice podobá předchozímu létu svatého Václava, avšak nachází se již podstatně hlouběji na sestupné křivce průměrných denních teplot. K tomu všemu přispívá zkracující se interval bílého dne, častější výskyt mlh, klesající intenzita slunečního záření a také zvýšená četnost přízemních mrazíků, ale mnohdy už také mrazů ve výšce dvou metrů nad zemí. Do tohoto času proto dobře zapadá pranostika: "Brigita svatá (8. 10.) na mlhavá rána je bohatá."
Pranostiky nyní rovněž často srovnávají uplynulé zářijové počasí s měsícem říjnem: "Teplé září - říjen se mračí. Po teplém září zle se říjen tváří. Touží-li září po rose, bude v říjnu bláta po ose." Kromě srovnávacích pranostik se pak v lidové meteorologii uplatňují výroky, které předpovídají možný nástup a průběh zimy vzhledem k současnému rázu počasí: "Nerado-li padá stromů listí, o tuhé zimě nás rádo jistí. Přiletí-li straka brzo na podzim ke vsi, bude záhy sněžit. Když na podzim roste mnoho hub, přijde tuhá zima. Studený říjen - zelený leden. Jasné podletí - větrná zima. Je-li říjen hodně zelený, bude za to leden hodně studený. Mrazy v říjnu - teplo v lednu. Má-li už měsíc říjen mrazů moc a sněhu, mívá leden mírnou zimu v běhu. Má-li na podzim zajíc hodně sádla, je-li hodně vos a hodně hub, bude tuhá zima. Když na podzim rostou hodně houby a veverky vybíhají až do polí, nastane tuhá zima. Na teplý podzimek následuje obyčejně mrazivá zima. Je-li mírný podzim, bývá i celá zima mírná. Je-li hojně vlákénkem babího léta a neodlétají-li brzo tažní ptáci, bude podzim dlouho příhodný a sedlák dokončí všechnu práci."

Co se týká úrody příštího roku, vycházejí dlouhodobé prognózy už ze současného podzimu: "Jak jde list ze stromu, tak jde na strom. Jak se seje na podzim, tak se seje i z jara. Podzim přikáže, ale o výsevu a přezimování ozimů až teprve jaro ukáže. Podzim praví: Pěkným osením pole odívám. A jaro dí: Také já se na to podívám. Podzimní orání je jak poloviční hnojení. Na pěkný podzim stodol nepřistavuj. Je-li na podzim mnoho trnek, bude příští rok velká úroda žita. Čím dříve listí se stromů opadá, tím úrodnější rok nastane. Léto a podzim nadělily všeho, šetři však, dokud je z čeho."

V současné době už každý z nás pociťuje, jak se dny neustále krátí. V měsíci září ubylo dne o 1 hodinu a 51 minut a během celého října ubude dne o bezmála další dvě hodiny. Od podzimní rovnodennosti 23. září se tak stále více prodlužuje noc na úkor dne. Pokud se zaměříme na průměrné denní teploty, pohybují se 12. října kolem deseti stupňů Celsia. Přesto však v jednotlivých letech mohou být o něco rozdílné. Pokud se týče teplotních rekordů, zaznamenali v pražském Klementinu nejvyšší teplotu 23,8 stupně Celsia 11. října 1876. Zato 12. října 1936 se krčila rtuť teploměru na míinus 1,1 stupně Celsia. To už představovalo teplotu skutečně zimní a často nižší než občas na Vánoce nebo kdykoli v průběhu zimy.
PAVEL KOVÁŘ
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501435
DnesDnes404
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4125
Tento měsícTento měsíc12781

Partnerské weby

apartman banner