Od 5. do 11. listopadu 2011. Podle pranostického období staročeského kalendáře náleží tento čas do léta Všech svatých, které kolem 9. listopadu přechází v martinská chladna, jejichž patronem je svatý Martin z Tours (11. 11.). Většina první listopadové dekády spadá u nás ještě do vrcholícího podzimu, který se nese v poněkud příjemnějším rázu léta Všech svatých. V tento čas je sice pochopitelně už pošetilé hovořit o nějakém létě, které dávno skončilo, avšak naši předci si všimli, že v mnoha letech se počátkem listopadu objevilo alespoň několik hezkých, slunných dnů, které měly některé příznaky předchozího babího léta. Podle naměřených teplotních rekordů tak můžeme jmenovat například rok 1834, kdy 6. listopadu vystoupila rtuť teploměru v pražském Klementinu až na 18,3 stupně Celsia. Tento listopadový čas pak také dosahoval vysokých hodnot rovněž v roce 1895, kdy ve dnech od 7. do 9. listopadu padaly teplotní rekordy s teplotami v rozmezí od 16,5 do 17,6 stupňů Celsia. Takovéto dny se tak rozhodně nesly ve znamení skutečně mimořádně příznivého podzimního počasí.

Listopad patří ve stupnici závislosti spolu s dubnem na čtvrté až páté místo. Silný statisticky významný kladný vliv má na něj loňský březen a letošní červenec, střední vliv potom letošní duben a říjen. V praxi to znamená, že pokud tyto měsíce dosahovaly nadprůměrně vysokých hodnot, je dost pravděpodobné, že i listopadové teploty se mohou šplhat nad své běžné průměry.
Listopad je v našich zeměpisných šířkách obvykle charakterizován velkou oblačností a silnou tvorbou mlh, které zaplavují zejména nížiny a údolí. Zvláště pokud převládá vliv tlakové výše, mají níže položené oblasti zamlžená rána i dopoledne se špatnými rozptylovými podmínkami. Mnoho listopadových pranostik vyslovuje své názory k povětří budoucí zimy: "Na začátku listopadu se teplo se zimou hádá. Teplý říjen - studený listopad. Listopad z mlhy, jinovatky, deště, sněhu, sucha a bláta, předzimou k zimě chvátá. Udeří-li zima brzy, hnedle ji to mrzí. Uhodí-li v listopadu časně mrazy tuhé, brzy zase dobře bude. Listopadová mlha zhasíná slunce. Listopadové slunce na zemi nevidí. Vystupuje-li v listopadu mnoho mlh za sebou, roste sníh. (Říkalo se, že bude brzo sněžit.) Listopadový vítr slunce polyká. Listopadový vítr - bratr zimy.Listopadový sníh uléhá v noci. Pokud začne v listopadu brzy zima, stálá nebude. Když ani v listopadu listí dlouho nepadá, tuhá zima se přikrádá."

Rovněž v první listopadové dekádě mohou teplotní poměry velice kolísat. Tak např. zatímco v roce 1907 trval klidný a teplý ráz babího léta neobvykle dlouho, hned příští rok 1908 se vyznačoval pravým opakem, neboť už od počátku listopadu panovaly dosti tvrdé mrazy. Jedna z vůbec tehdy nejnižších teplot byla naměřena 8. listopadu, a to minus 10,2 stupně Celsia. Rozdílné povětří lze pak často zaznamenat i s ohledem na nadmořskou výšku dané oblasti. Zatímco jedna pranostika tvrdí: "Na svatého Theodora (9. 11.) sedlák ještě pěkně orá," na horách i vrchovinách od nadmořské výšky 500 metrů už začíná pomalu přituhovat: "Svatý Theodor - mrazy lezou z hor."

Teplé a klidné anticyklonální počasí léta Všech svatých s častými vydatnými dopoledními a večerními mlhami, ale i se sluncem o polednech, je v dlouhodobém průměru ve dnech na konci prvé listopadové dekády vystřídáno obdobím martinského ochlazení. Iluze navracejícího se babího léta tak ustupuje povětrnosti, která již příliš nevybočuje z příznačného počasí pro pozdní podzim. Martinský časový úsek je v dlouhodobém průměru nejenom výrazně chladnější, než by odpovídalo teplotnímu průběhu podle teoretické křivky průměrných denních teplot, ale je i kalný, pošmourný a ještě více mlhavý.

Martin z Tours, žijící ve 4. století, za doby své vojenské služby skutečně jezdil na koni, pak se dal pokřtít a rozloučil se s vojnou. Všemožně pak jako biskup potíral pohanství a s velkým smyslem pro spravedlnost zastával 30 let svůj úřad. Zapsal se jako patron vojáků, jezdců, koní, podkovářů, krejčích, hostinských,cestujících a byl vzýván proti vyrážce, hadímu uštknutí a růži. V pranostikách je sv. Martin spojován s prvním sněhem i s nástupem zimy: "Dnem svatého Martina (11. 11.) u nás zima začíná. Na Martina s mocí vtrhne zima v noci. Martine, Martine, zimy se bojíme. Od svatého Martina zahřeje jen peřina. Na svatého Martina drž se synku komína! Svatý Martin přijíždí na bílém nebo vraném koni. Radost svatého Martina - bílý dvůr."
PAVEL KOVÁŘ
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375415
DnesDnes169
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4665
Tento měsícTento měsíc2844

Partnerské weby

apartman banner