+ Argentinští přírodovědci zjistili, že před miliony let na Zemi žili tučňáci, kteří dorůstali výšky dvou metrů a vážili až 115 kilogramů! Vědci našli v oblasti Seymourova ostrova v Antarktidě neobvykle velké kosti dosud neznámého druhu tučňáků. Analýza určila stáří kostí na 37 milionů let a tučňáci dostali název Palaeeudyptes klekowskii. Větší rozměry tučňákům umožňovaly dostat se při lovu ryb do větších hloubek a odhaduje se, že pod hladinou vydrželi až 40 minut. Příčinou jejich mohutného vzrůstu mohly být příznivé klimatické podmínky. Podnebí se kdysi v dané lokalitě blížilo klimatu jižního cípu Argentiny.
+ Kalifornští odborníci varují, mobilní telefony podle nich stejně jako cigarety či alkohol způsobují závislost. Vědci prováděli studii mezi studenty. Rozdělili je do tří skupin - na příležitostné, pravidelné a náruživé uživatele mobilů. Účastníci pokusu museli poté odevzdat své telefony a zůstat v tiché místnosti. Už po deseti minutách bylo 90 procent uživatelů nesoustředěných, jejich neklid narůstal, u některých přešel do hysterie. Extrémní projev závislosti již má název - nomofobie - jde o panický strach z toho, že bude člověk bez mobilu. A závislost na mobilech není zdaleka jen doménou Američanů, stejné výsledky vykazují i evropské studie. Jak naznačil výzkum Jihočeské univerzity, nomofobií trpí téměř každý druhý Čech.
+ Vysoké stožáry větrných turbín budou možná brzy minulostí. Američtí konstruktéři sestrojili revoluční typ větrné elektrárny, která stožár nepotřebuje - pluje ve vzduchu. Místo vysokého stožáru je turbína umístěna v průchozím nafukovacím balónu, jenž se vznáší. Výsledkem je vysoce výkonná větrná elektrárna, která využívá silných a stále vanoucích větrů ve velkých výškách, jež jsou současným větrným elektrárnám na stožárech nedostupné. Vznášející se větrnou elektrárnu poutají k zemi kotvící lana, která zároveň přenášejí vyráběnou elektrickou energii tam, kam je třeba. V současnosti se tato turbína nazvaná BAT testuje na Aljašce. Vznáší se ve výšce 300 metrů a je naplněná heliem, podobně jako meteorologické balóny. Dokáže ustát větry o rychlostech až 160 km/h, navíc jde o inteligentní zařízení, které se samo snese k zemi, když hrozí nějaké nebezpečí.
+ Experti z Austrálie a Francie potvrdili, že elektromagnetickou stimulací lze přeprogramovat vnitřní strukturu mozku tak, aby lépe fungoval. Badatelé při experimentech pracovali s laboratorními myškami, kterým díky působení opakujících se slabých elektromagnetických pulsů upravili nežádoucí mozkovou aktivitu, jež byla způsobena vrozenými anomáliemi. Díky magnetické stimulaci nervových spojů došlo v mozku hlodavců ke změně chemických reakcí a nervová spojení se přesunula na správná místa v mozku. Objev by mohl mít význam pro léčbu řady onemocnění nervového systému - např. depresí, epilepsie...
+ Statistiky uvádějí, že na 760 milionů lidí na světě nemá přístup k pitné vodě, každý den kvůli jejímu nedostatku či chorobám s tímto nedostatkem spojeným zemře zhruba 1400 dětí ve věku do 5 let. S nápadem, jak tuto problematiku vyřešit, přišel italský designér Arturo Vittori, kterého prý inspiroval etiopský strom Warka. Vittori navrhl věže na zachycení vody ze vzduchu, připomínají obrovské košíky. Dosahují výšky kolem 10 metrů a dokáží získat kolem 100 litrů pité vody za den. Italský designér je pojmenoval WakaWater. Jedna věž stojí kolem 550 dolarů, přičemž ji dokáží postavit čtyři lidé během týdne z materiálů dostupných v lokalitě, kde je jí třeba. Každá věž se skládá se dvou částí - z kostry z dřevěných prutů, bambusu nebo sítiny, a z vnitřní sítě podobné síťce na pomeranče. Síť z nylonových a polypropylenových vláken kondenzuje vlhkost a kapky vody po ní stékají do nádrže na dně konstrukce.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506536
DnesDnes375
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden375
Tento měsícTento měsíc17882

Partnerské weby

apartman banner