+ Ruská kosmická agentura informovala, že hodlá do roku 2025 postavit systém k likvidaci kosmického odpadu a chránit Zemi před nebezpečnými kometami a asteroidy. Ruští vědci chtějí navrhnout systém, který by vesmírná tělesa nerozbíjel, ale odkláněl mimo oběžnou dráhu naší planety. Uvažují prý například o kosmických tahačích s iontovým motorem. Ty by kromě komet mohly uklízet i vesmírný odpad, který je na oběžné dráze stále větším problémem.
+ Vědci z Londýna a Finska pracují na metodě, díky které by se mobilní telefony dobíjely jen tím, že se člověk pohybuje v hlučném prostředí. Odborníci již vytvořili prototyp „stroje na sklízení energie“ - nanogenerátoru, který by mohl být použit k nabíjení mobilních telefonů prostřednictvím každodenního šumu na pozadí (hluk dopravy, hudba, hlasy…). Využili k tomu klíčové vlastnosti oxidu zinečnatého, který při zmáčknutí nebo natažení přetvoří tuto energii na elektřinu. Ten může být v podobě nanočástic - nanorodů - nanesen na různé povrchy. Nanorody reagují na vibrace a pohyb generováním elektřiny, která je přes elektrické kontakty přenášena do baterie.
+ Profesor z Virginského polytechnického institutu Jim Westwood zjistil, že mezidruhové rostliny mezi sebou dokáží komunikovat! Jejich dorozumívání je založeno na informační RNA (mRNA). Dosud se vědci domnívali, že výměna informací mezi jinými druhy rostlin není možná kvůli křehkosti a zranitelnosti molekul mRNA. Jim Westwood ale zjistil, že mezi jednotlivými rostlinami se přemisťují tisíce těchto molekul. Důsledkem procesu je otevřený dialog, který jim umožňuje svobodnou komunikaci. O čem konkrétně si ale rostliny povídají, to zatím vědci netuší.
+ Experti odhalili v kosmickém prachu, dovezeném na Zemi v roce 2006 sondou Stardust, sedm částeček z mezihvězdného prostoru. Jsou to vůbec první vzorky tohoto druhu, u kterých lze určit původ mimo naši sluneční soustavu. Mezihvězdný prach pochází z několik milionů let staré supernovy, vědci ho analyzovali za pomoci 30 000 dobrovolníků z řad odborné veřejnosti. Třídění vzorků a jejich analýza byly mravenčí prací, neboť většina částeček byla menší než tisícina milimetru. Nakonec bylo objeveno sedm vzorků, jejichž původ byl stanoven v mezihvězdném prostoru. Každá ze sedmi částeček má nejen vlastní chemické složení, ale i jiné rozměry. Astronomové se tedy domnívají, že mají odlišný původ.
+ Mezinárodní tým badatelů analyzoval za pomoci nejmodernějších metod (k dispozici měli mimo jiné vylepšenou radiouhlíkovou metodu) nálezy ze tří různých paleolitických kultur ze 40 archeologických lokalit od Španělska po Rusko. Nenašli doklady pro to, že by neandertálci žili na jihu Španělska později než před 39 000 lety. Dosud se však uvádělo, že tato místa neandertálci obývali ještě před 28 000 lety, či dokonce - podle nepřímých indicií - před 24 000 lety. Jak se ale ukazuje, vymřeli v Evropě dříve, než se předpokládalo.
+ Přírodovědci z anglické Univerzity v Exeteru se zaměřili na život strak obecných, které patří mezi inteligentní živočichy. Tito ptáci z čeledi krkavcovitých dokáží vykonávat řadu činnosti, které vyžadují obtížnou duševní aktivitu. Jsou schopní sami sebe poznat v zrcadle, nacházet skryté předměty a naučí se, kde hledat určitý typ potravy. Ale studie ukázala, že se na pravdě nezakládá tradiční domněnka, která tvrdí, že straky přitahují lesklé předměty všeho druhu a ptáci si jimi dokonce zdobí svá hnízda. Vědci provedli test s několika strakami (chovanými v zajetí i žijícími divoce). Podstrčili ptákům lesklé předměty a vedle nich nachystali potravu. Někteří ptáci sice projevili zvědavost, převládala u nich však ostražitost. Předměty buď ignorovali, nebo se jim vyhýbali.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470631
DnesDnes466
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1046
Tento měsícTento měsíc2261

Partnerské weby

apartman banner