+ Experti z Kalifornie zjistili, že změny na oční sítnici mohou upozornit na počínající degenerativní onemocnění mozku dříve, než se projeví jinými způsoby. Neurony v sítnici jsou totiž přímo propojeny s mozkem, oko díky tomu může odrážet jeho stav. Američtí vědci na to přišli při práci s pacienty, kteří měli ve své genetické výbavě gen způsobující demenci. Jak se ukázalo, první změny na sítnici se u těchto lidí objevily ještě před vznikem prvních alarmujících příznaků choroby.
+ Už lidé pozdní doby kamenné znali sádru! Důkazy o tom přinesl výzkum archeologů. Ti našli materiál připomínající svým složením sádru v Milovicích u Mikulova na nádobě uložené v hrobě, který patřil mrtvému zemědělci. Šlo pravděpodobně o příslušníka etnika označovaného jako Kultura zvoncových pohárů. Podle analýzy pochází keramika z doby 4500 let před naším letopočtem. Archeologové zkoumali techniku, kterou pravěcí lidé zdobili nádoby. Jednalo se o kombinaci červené, černé a bílé barvy. Složení bílé barvy dosud nebylo nikdy prověřováno. Nyní bylo pomocí metody rentgenové difrakce odhaleno, že bílou barvu z pravěké keramiky tvoří čtveřice základních surovin - kaolín, kosti, uhličitany a sádra.
+ Španělští odborníci varují - opalovací krémy, které používáme na ochranu pokožky před nebezpečným UV zářením ze slunce, škodí mořským živočichům. Během koupání se opalovací krémy z lidského těla postupně smývají a do vody se uvolňují jejich složky. Některé z nich, případně sloučeniny, jež z nich vznikají, jsou ovšem toxické pro nejmenší obyvatele moře. A to má následně vliv i na další mořské živočichy, kteří se jimi živí. Největším problémem jsou podle přírodovědců nanočástice oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého, které se v opalovacích krémech běžně vyskytují. Z nich totiž působením ultrafialového záření vznikají sloučeniny, mezi něž patří například peroxid vodíku. Větší množství této látky může být toxické pro fytoplakton - mikroskopické řasy, jimiž se živí malé rybky, krevety, ale i velryby.
+ Čeští vědci vyvíjejí lék, který si v budoucnu možná poradí s širokým spektrem chorob! Nové léčivo musí ještě projít klinickými testy. Jestliže vše dopadne dobře, zhruba za 10 let se na trh dostane tabletka, která by mohla pomoci i v případě Alzheimerovy choroby, alergií či zánětlivých onemocnění střev. Prospěšná by měla být i po transplantacích a možná dokáže potlačit i nádorové bujení. Na výzkumu se podílejí tři vědecká centra - Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích, Mikrobiologický ústav AV ČR a pražský IKEM.
+ Jak ukázala nová studie australských vědců, pavouci žijící ve městech se dorůstají větší velikosti a snadněji se rozmnožují než jejich venkovští kolegové. Badatelé věnovali pozornost populaci pavouků druhu nefila ochmýřená. Chtěli ověřit, zda a jak se pavouci mění, pokud žijí ve velkém městě. Bylo prokázáno, že u samiček dochází k prodloužení těla a zbytnění vaječníků, které vede k vyšší schopnosti reprodukce.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472921
DnesDnes326
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3336
Tento měsícTento měsíc4551

Partnerské weby

apartman banner