+ Tým expertů z Washingtonské univerzity spočítal, že v roce 2100 bude na planetě Zemi žít asi čtyřikrát více lidí než dnes. Počet obyvatel se prý s osmdesátiprocentní pravděpodobností bude pohybovat mezi 9,5 až 12 miliardami. Vědci při propočtech budoucího růstu populace pracovali s Bayesovskou statistickou metodou, která k dosažení přesnějších výsledků kombinuje všechny dostupné informace. Největší populační boom je očekáván v Africe. Příčinou budoucího vzestupu má být vysoká porodnost a zlepšování zdravotní péče. Odhad aktuální vědecké studie je o 2 miliardy vyšší než dosud zveřejněné předpoklady.
+ Nedávný izraelský výzkum prokázal, že potraviny označené jako light neochrání konzumenty před obezitou, jak se mnozí lidé domnívají. Ba naopak - nadváhu způsobují! Vědci podávali části pokusných hlodavců standardní kalorickou glukózu a části umělá sladidla. Myši krmené sladidly častěji trpěly cukrovkou a více tloustly. Jak se ukázalo, umělá sladidla změní složení a obsah střevních bakterií, což může v konečném důsledku vést právě k rozvoji cukrovky a s ní spojené obezity.
+ Paleontologové v americkém Utahu objevili Nový druh dinosaura. Zvíře, které žilo před 75 miliony let, pojmenovali Rhinorex condrupus. Tento dinosaurus patřil do skupiny hadrosaurů s kachními zobáky a podivnými výběžky na čele. Lebku zvířete našli paleontologové zaklíněnou ve skále. Dostat ji ven bylo velice obtížné, pracovali na tom dva roky!
+ Vědci celá desetiletí pátrají po životě ve vesmíru. Teď mají novou naději. Pracovníci NASA totiž objevili exoplanetu (leží mimo sluneční soustavu a obíhá kolem vlastní hvězdy) s průzračnou atmosférou. Kolem exoplanety jsou oblaka vodních par.
+ Odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci umí spočítat, kolik času zbývá lidem s diagnózou zhoubného nádoru mízních uzlin. Díky online kalkulačce, která vznikla ve spolupráci matematiků a onkologů, jsou lékaři schopní přesněji určit, jakou prognózu má jejich pacient. Informace umožňuje lépe rozhodovat o určení léčebných postupů, jejichž správná a včasná aplikace zvyšuje šance nemocných na uzdravení.
+ Přírodovědci varují, že emise skleníkových plynů celosvětově nadále stoupají. Kritickou hranici, která by mohla způsobit radikální klimatickou změnu, by podle odhadů měla překročit zhruba za třicet let. Podle předpokladů by mohly v té době globální teploty stoupnout až o dva stupně, což by mělo devastující účinky. Podle posledních analýz, na nichž se podíleli vědci ze 7 různých institucí, vypustilo loni lidstvo do ovzduší 36 miliard tun uhlíkových emisí. Největší podíl měla Čína (29 % z celkového množství). Následovaly Spojené státy americké a 15 %), Evropská unie vypustila 10 % světových emisí. V závěru statistiky se pohybuje Indie (7,1 %) a Rusko (5,3 %).
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474840
DnesDnes7
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1181
Tento měsícTento měsíc6470

Partnerské weby

apartman banner