+ Osobností, ve smyslu souboru individuálních charakteristik, disponuje celá řada živočišných druhů. A nová studie britských vědců ukázala, že osobnost mají i žraloci! Někteří jsou společenští a mají silné společenské vazby, jiní preferují nenápadnost a samotu. Odborníci testovali v souvislosti se sociální osobností skupiny mladých máček skvrnitých žijících v zajetí. Jde o druh malého žraloka, který pro člověka není nebezpečný. Na Zemi žije od druhohor, vyskytuje se v severovýchodním Atlantiku včetně Středozemního moře. Pohybuje se v hejnech u mořského dna, kde loví zejména v noci drobné živočichy. Vědci zjistili, že ačkoli se velikost skupin měnila, sociálně dobře propojení jedinci zůstali v dobrém kontaktu - jejich pozice v sociální síti se opakovaly bez ohledu na prostředí. Dobře propojení jedinci tvořili nápadné skupiny, zatímco méně sociální jedinci měli tendenci se maskovat, aby splynuli s prostředím.
+ Angličtí genetici tvrdí, že určit přesnou výšku jedince lze pomocí analýzy DNA. Výsledky jejich výzkumu by mohli ocenit například kriminalisté, kteří by díky analýze stop DNA mohli získat představu, po jak vysokém pachateli trestného činu mají pátrat. I když jsou geny odpovědné za tělesnou výšku známé delší čas, dal se z nich dosud vzrůst předpovědět jen přibližně. Nyní ale vědci přišli na způsob, jak odhad výšky na základě konkrétních genetických mutací zpřesnit.
+ NASA systematicky připravuje k letu na Mars školačku z Baton Rouge ze státu Louisiana. Třináctiletá Alyssa Carson je jediným člověkem na světě, který kdy prošel všemi třemi výcvikovými tábory NASA. Dívka kromě rodného jazyka hovoří francouzsky, španělsky, čínsky a turecky. Její život má na příštích dvacet let přesně stanovený harmonogram, jehož cíl je jediný - zvládnout i ty nejnáročnější situace a úkoly mise, která ji čeká.
+ Odborníci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) objevili dvě nové částice. Jedna z nich disponuje zcela unikátními vlastnostmi, které jiné částice nemají, dosud nebyly nikde pozorovány. Nové částice dostaly označení DS3 * (2860) – a DS1 * (2860), patří do skupiny mezonů a jsou třikrát hmotnější než protony. Dodejme, že mezony jsou subatomární částice, které obsahují vždy jeden kvark a jeden antikvark, jsou nedělitelné. Kvarky nesou elektrický náboj a interagují tedy elektromagneticky. Silná interakce je svazuje do podoby hadronů a zbytková interakce udržuje hadrony pohromadě v atomových jádrech.
+ Němečtí biologové našli ve 435 milionů let starých fosíliích nový rod masožravých členovců. Pojmenovali jej Thylacares brandonensis. Jedná se o nejstaršího reprezentanta záhadné a vyhynulé třídy členovců Thylacocephala, ta obývala naši planetu 350 milionů let. Většina dosud získaných fosilních vzorků této třídy pochází až z jury, je tak o 200 - 250 milionů mladší než Thylacares brandonensis. Členovci třídy Thylacocephala se vyznačovali velkýma složenýma očima, které byly v minulosti mylně považovány za břicho, a sudým počtem končetin, které byly skoro tak dlouhé jako tělo. To naznačuje, že šlo o predátory. Nově objevený Thylacares brandonensis měl oči menší a končetiny kratší. Byl sice také predátorem, ale méně specializovaným.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471079
DnesDnes291
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1494
Tento měsícTento měsíc2709

Partnerské weby

apartman banner