+ V archeologickém muzeu v řecké Lamii je vystaven 2600 let starý antický dvouuchý pohár na víno - tzv. skyfos. Dosud si odborníci mysleli, že jsou na něm vyobrazena jen zvířata. Jak ale ukázala nová studie amerických vědců, ve skutečnosti se jedná o jedno z prvních řeckých vyobrazení souhvězdí! Badatelé připustili, že i další starověké řecké malby či rytiny se zvířaty mohou skrývat astrologické vědomosti.
+ Známá americká internetová společnost spustila projekt, jehož úkolem je najít způsob velmi raného diagnostikování rakoviny, blížícího se infarktu či mrtvice a jiných onemocnění. Technologie projektu kombinuje nanočástice schopné detekovat choroboplodné částice (nanočástice se do krevního řečiště dostanou spolknutím pilulky) se senzorem, jenž se má nosit na zápěstí. Lékaři tak budou schopní identifikovat i nepatrné změny v biochemii sledované osoby.
+ Čeští experti z Výzkumného ústavu rostlinné výroby vyvinuli software, který dokáže přesně spočítat, kolik chemických prostředků je při pěstování rostlin nezbytně potřeba a kdy je nutné je použít. Nový systém navíc umožňuje vybrat pro daný účel pesticidy s co nejmenším negativním dopadem na životní prostředí. Životní prostředí je zatěžováno nadměrným používáním pesticidů, tedy chemických látek ničících škůdce na rostlinách, už poměrně dlouhou dobu. Chemické látky znečišťují vodu, škodí volně žijícím živočichům i rostlinám. Podle našich odborníků je proto důležité používat je pouze v takovém množství, které je ekonomicky odůvodněné.
+ Je známo, že netopýři používají pro svou orientaci v prostoru podobně jako kytovci echolokaci - tedy přirozený radar, který pracuje se zachycením odrazů ultrazvukových vln od překážek. Přírodovědci z Belfastu ovšem nedávno zjistili, že se netopýři nespoléhají pouze na sluch, ale dokážou pracovat i polarizovaným světlem! Rozptýlené polarizované paprsky při západu Slunce používají ke kalibraci svého vnitřního kompasu, aby letěli správným směrem.
Každou noc od jara do podzimu vylétávají netopýři z úkrytů v jeskyních, stromech a budovách, aby si nalovili potravu. Za noc nalétají i stovky kilometrů a k ránu se vracejí domů, aby se vyhnuli dravcům. Dosud neměli vědci jasno, jakým způsobem se navigují, neboť echolokace má dosah pouhých 50 metrů.
+ Alkohol, tedy jeho střídmá konzumace, prospívá lidskému mozku. K tomuto závěru dospěli badatelé z Texaské univerzity poté, co důkladně zkoumali účinky alkoholu na mozek seniorů. Výsledky studie prokázaly, že jedna až dvě sklenky alkoholu denně způsobují zvětšení hipokampu, což je část mozku, která je stěžejní pro epizodickou paměť a vybavení si detailů konkrétní události. Lidé, kteří konzumovali alkohol i ve vyšším věku, byli zdravější, lépe vnímali a měli větší regionální objem mozku než lidé, kteří pití alkoholu z nějakého důvodu snížili.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474673
DnesDnes421
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1014
Tento měsícTento měsíc6303

Partnerské weby

apartman banner