+ Ruští astronomové objevili díky robotickým teleskopům na Kavkazu celkem velký asteroid, který by v budoucnosti mohl zasáhnout Zemi. Pokud by došlo ke kolizi, pak vzhledem k jeho velikosti hrozí exploze tisíckrát silnější, než jakou vyvolal čeljabinský meteorit roku 2013. Asteroid má průměr 370 metrů, dostal označení 2014 UR116. Odborníci se nyní snaží upřesnit jeho dráhu. Jisté je, že orbita asteroidu prochází v blízkosti Venuše a Marsu a gravitace těchto planet mohou dráhu letu ovlivnit. Dobrou zprávou je, že se asteroid nachází v současné době ve vzdálenosti asi 4 500 000 km od Země a podle všeho se k naší planetě během příštích šesti let nepřiblíží.
+ Americká studie nedávno prokázala, že světloocí lidé jsou odolnější vůči alkoholu a tmavoocí se opijí dřív. Vědci sledovali 12 000 mužů a žen a výsledky ukázaly, že jednotlivci se světlýma očima snesou alkoholu více. Může za to melanin. Tato molekula ovlivňuje nejen pigmentaci pokožky, duhovky a vlasů, ale najdeme ji i v jiných částech těla - usnadňuje předávání nervových podnětů. Právě z tohoto důvodu se osoby s tmavýma očima rychleji opijí, protože melanin jim přenáší alkohol rychleji k mozku.
+ Pavouci obecně nemají u lidí nejlepší pověst. Řada lidí se jich bojí nebo štítí. Evoluční psycholog Joshua New z New Yorku dokonce zjistil, že člověk má v mozku zakódovanou speciální schopnost, díky níž zaregistruje pavouka i při zběžném pohledu. Psycholog promítal při testu dobrovolníkům obrázky. Výsledky prokázaly, že stačilo, aby testované osoby zahlédly na pouhou osminu sekundy na okraji periferního vidění drobný obrázek pavouka, aby se plně aktivovala jejich pozornost a ostražitost. Moderní nebezpečí (zbraně, injekční stříkačky) podobný efekt neměly. Podle všeho je nám tedy strach z pavouků dán evolučně, máme ho vrozený.
+ Mezinárodní tým, k němuž patří odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, odhalil mechanismus a geny, které spouští vznik meduloblastomů. Ty patří k nejčastějším zhoubným nádorům mozku u dětí (dvě třetiny pacientů s touto diagnózou jsou mladší deseti let). Nádorové bujení vzniká v mozečku v týlní oblasti hlavy, nemoc přežije zhruba 70 procent pacientů. Dědičné predispozice k onemocnění má 7 procent pacientů, u většiny dětí lékaři příčinu vzniku onemocnění neznají. U části meduloblastomů vědci odhalili geny, jejichž aktivace je zodpovědná za rozvoj nádorového bujení. Navíc zjistili, že meduloblastom není jedna, ale čtyři různé nemoci s odlišným průběhem i prognózou! Díky tomu je nyní možné léčbu individualizovat a zefektivnit.
+ Na zasedání Americké společnosti pro reprodukční medicínu byly prezentovány výsledky výzkumu, který se zabýval vlivem ftalátů na sexuální život žen. Chemikálie ftaláty obsahují četné úklidové prostředky, obaly potravin, gumové hračky… Už dříve bylo známo, že tyto chemikálie mají negativní dopad na pohlavní funkce u mužů. Nyní bylo ověřeno, ftaláty narušují vnitřní sekreci a hormonální rovnováhu v tělech žen, snižují jejich libido.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380895
DnesDnes57
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3693
Tento měsícTento měsíc8324

Partnerské weby

apartman banner