+ Newyorští neurologové zjistili, že nízkokalorická strava zpomaluje stárnutí! V rámci svého výzkumu naordinovali nízkokalorickou dietu s omezeným přísunem cukru myším a jejich studie odhalila, že se díky tomu zpomalilo působení zhruba 900 genů spojených se stárnutím a poklesem paměti. Účinky diety na zdraví jsou známé již několik desetiletí, ale vědci předpokládali, že zdravá strava pozitivně ovlivňuje jen několik málo genů a dietní programy proto byly spojovány spíše s jednotlivými pozitivy - například se snížením rizika srdečních chorob.
+ Na jihu Dánska se staví tunel, který má propojit německý ostrov Fehmarn s dánským ostrovem Lolland. A prováděné zemní práce přinesly nečekaný, ale velmi zajímavý a cenný objev. Byly zde nalezeny 5000 let staré otisky lidských stop. Spolu s otisky nohou byl odkryt i systém rybářských jezů používaných k lovu ryb.
+ Nová studie vědců z Nizozemí ukázala, že se vžité představy o tom, že užívání vitaminu B12 a kyseliny listové snižuje riziko vzniku problémů s pamětí a myšlením u starších lidí, nezakládají na pravdě. Vědci sledovali užívání potravinových doplňků vitaminů skupiny B po dobu dvou let u téměř 3000 zdravých lidí, kteří neměli deficit vitaminů, nicméně všichni měli v krvi vysoké hladiny proteinového stavebního bloku homocystein, jenž je spojován se zvýšeným rizikem ztráty paměti a rozvoje Alzheimerovy choroby. Skupině, která brala vitamin B12 a kyselinu listovou (vitamin B9), se hladina homocysteinu snížila, ale účastníci vykázali stejné výsledky v testech pozornosti a paměťových schopností jako dobrovolníci ze skupiny druhé, kteří užívali jen placebo.
+ Geofyzik z univerzity v Bayreuthu, Dan Frost, přišel s inovací výroby diamantů. Simuloval ve své laboratoři podmínky, v nichž diamanty vznikají v zemském spodním plášti (to je zhruba v hloubce 2,9 km pod povrchem, při teplotách kolem 2200 stupňů Celsia a za tlaku 1,3 milionkrát vyšším než je ve vzduchu, jenž dýcháme). D. Frost vycházel z toho, že diamanty jsou složeny z jednotlivých atomů uhlíku, jež jsou uspořádány do krystalu s těsnými pevnými vazbami. Vzhledem k tomu, že vše živé (včetně potravin) uhlík obsahuje, zkusil s kolegy použít jako výchozí surovinu arašídové máslo. A úspěšně! Jediným problémem podle jeho týmu je, že proces transformace, tedy vzniku diamantů, je dost pomalý. Výroba zhruba třímilimetrového diamantu v laboratorních podmínkách trvá několik týdnů.
+ Před časem byly v Jakutsku objeveny 39 tisíc let staré ostatky (velmi zachovalé) mláděte mamuta. Ruští vědci tělo nedávno prozkoumali pomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance. Výzkum ukázal, že se v hlavě mláděte dobře zachoval i mozek - včetně viditelných záhybů a cév. Nejlépe dochovanou částí je mozeček, který se nachází v zadní části mozku. U něj vědci viděli dokonce bílou a šedou hmotu mozku. Přední mozek je v horším stavu, ale přesto se jedná o nejstarší takto dochovaný mozek.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380907
DnesDnes69
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3705
Tento měsícTento měsíc8336

Partnerské weby

apartman banner