+ Američtí lékaři vymysleli převratný lék na infekce! Jde o implantát, který zničí bakterie a pak se sám v organismu rozpustí. Je vyroben z hořčíku a dalších rozpustných látek. Bezdrátový přísun energie mu zajišťuje mikrocívka umístěná ve „schránce“ z proteinových vláken hedvábí. Léčivá látka tepelně působí na postižené místo a postupně se uvolňuje do těla. Implantát už byl otestován na potkanech. Výsledky ukázaly, že se infekci podařilo zlikvidovat za pouhých 24 hodin a implantát se v tělech hlodavců rozpustil po 14 dnech.
+ Němečtí vývojáři automobilového průmyslu vytvořili stroj, který mění vodu a oxid uhličitý na syntetická paliva na bázi ropy. Stroj funguje na principu Fischer-Tropschovy syntézy, během které jsou pod velkým tlakem oxid uhelnatý a vodík nebo methan přeměňovány na kapalné uhlovodíky. Dochází k tomu za vysokých teplot (200 až 350 stupňů Celsia).
+ Američtí experti odhalili v lidském organismu přítomnost zvláštního viru, jenž je jinak obvyklý u zelených řas. Tento chlorovirus zhoršuje paměť i prostorovou orientaci člověka a vědci na něj narazili víceméně náhodou, když zkoumali poznávací funkce mozku zdravých dobrovolníků. V rámci testů jim dělali výtěry krku a v nich hledali zajímavé sekvence DNA. Chlorovirus Acanthocystis turfacea objevili překvapivě u velkého počtu účastníků výzkumu - mělo ho zhruba polovina pokusných osob! Vědci nyní zjišťují, jakým způsobem se do lidského těla dostává.
+ Přírodovědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se na jaře pokusí o umělý odchov kriticky ohrožených a téměř vyhynulých druhů jeseterů. Jeseteři se pravděpodobně vyvinuli již před dvěma sty miliony let a žili na Zemi společně s dinosaury. Proto jsou také označováni za živoucí fosílie. Vědcům má pomoci program náhradních rodičů. Odborníkům se podařilo izolovat jeseteří zárodečné kmenové buňky a vyvinout metodu pro transplantaci těchto buněk do těla náhradního rodiče. Tím bude běžnější druh - jeseter malý, který je nejmenším a nejrychleji pohlavně dospívajícím jedincem tohoto druhu. Může dospívat už ve čtyřech letech, zatímco jeseter velký nebo vyza velká až kolem patnácti let.
+ Vědci z Kalifornie se usilovně snaží vyrobit přístroj na čtení myšlenek. Využívají skutečnost, že při přemýšlení a čtení používáme vnitřní hlas. Monitoring přenosu signálu v nervových buňkách je schopen odhalit změny aktivity mozku při vyslovování slov nebo při poslechu hudby. Je jen třeba vyrobit přístroj schopný interpretovat přenosy těchto nervových signálů. Vědci zatím udělali sérii pokusů. Dali lidem číst nahlas určitý text a zaznamenávali aktivitu jejich mozku. Poté ti samí lidé četli text jen v duchu a opět se zaznamenávala činnost jejich mozku. Vědci se následně snažili v obou záznamech najít shody a interpretovat je na slova ve čteném textu. Signály nebyly úplně totožné, ale částečně se dařilo určit, v jaké části textu se ten který čtenář nacházel.
+ Archeologové nalezli pod hladinou Egejského moře nedaleko pobřeží řeckého ostrova Délos ruiny starověkého města. Objevili například zbytky hrnčířské dílny s vypalovací pecí a další stavby. Délos býval v období antiky centrem obchodu a střediskem náboženského života. Podle řecké mytologie byl zároveň rodištěm několika bohů, mezi které patřil i Apollón, bůh slunce. Zaniklé město začali odborníci označovat jako Pompeje. Stihl je totiž podobně tragický osud jako někdejší slavné římské město pohřbené lávou a popelem sopky Vesuv. Jen ještě zatím není jasné, za jakých okolností došlo k jeho potopení.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433453
DnesDnes447
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3571
Tento měsícTento měsíc3571

Partnerské weby

apartman banner