+ Psychologové z Curychu zkoumali, jak jsme na tom s lhaním. Ukázalo se, že každý člověk občas lež použije, obvykle však jen do té míry, aby své chování mohl obhájit sám před sebou. Zároveň bylo zjištěno, že co se profesí týče, větší nepravosti si dokážou ospravedlnit bankéři! Psychologové hráli s testovanými osobami hru, při níž bylo možné díky lhaní vydělat peníze. Lidé házeli mincí s tím, že když padne jedna strana, dostanou peníze, když druhá, nedostanou nic. Výsledky hodů hlásili sami účastníci experimentu vedoucím výzkumu. Ti pravdivost jejich tvrzení zdánlivě neověřovali. Kontrolní skupina testovaných složená z lidí různých profesí si lhaním “přivydělala“ jen nepatrně. Bankéři však podváděli mnohem více a jak následně další test prokázal, dokonce ve větší míře než usvědčení zločinci, kteří si odpykávali trest ve vězení.
+ Australští vědci přišli s účinnějšími solárními panely. Jako první na světě dokázali přeměnit více než 40 procent na panely dopadajícího slunečního světla na elektrickou energii, což je dosud nejvyšší dosažená účinnost. Docílili toho tak, že použili sice dostupné komerční solární panely, ale inovativním způsobem. Vědci věří, že díky tomu zdroje obnovitelné energie v budoucnosti zlevní.
+ Výsledky studie japonských vědců nepotěší kuřáky elektronických cigaret. Jak se totiž prokázalo, škodí zdraví daleko víc než klasické cigarety. Odborníci zkoumali několik druhů roztoků dodávaných do e-cigaret. Sbírali a analyzovali páru vznikající při kouření pomocí speciálního stroje. Prokázali, že e-cigarety obsahují až desetkrát víc rakovinotvorných látek! Před několika lety byly přitom elektronické cigarety považovány za revoluční novinku, která slibovala naopak omezení negativního dopadu na lidské zdraví.
+ V odlehlé části Amazonského pralesa vyrůstá v rámci německo-brazilského projektu 325 metrů vysoká ocelová věž – Amazonian Tall Tower Observatory. Místo vzdálené od civilizace bylo zvoleno záměrně, aby se maximálně eliminoval vliv lidského osídlení na měření, jež mají pomoci lépe pochopit zdroje skleníkových plynů a to, jak ovlivňují klima.
+ Francouzští experti zveřejnili výsledky svého výzkumu, který probíhal v letech 1996, 2001 a 2006 a týkal se dopadu střídavého směnného provozu v zaměstnání na klíčové funkce mozku. Podle vědců, kteří zkoumali asi 3000 osob, lidem dlouhodobé nepravidelné střídání ranní, odpolední a noční směny může způsobit poškození paměti a poznávacích schopností. Během testů vykazovali tito lidé duševní úpadek odpovídající více než šesti letům přirozeného, s věkem spjatého poklesu mozkových schopností. Vědci již také ověřili, že pokud člověk práci na směny ukončí, jeho mozkové schopnosti se do určité míry obnoví, ale až po několika letech.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504526
DnesDnes158
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2778
Tento měsícTento měsíc15872

Partnerské weby

apartman banner