+ Australští astronomové objevili v galaxiích, které jsou vzdálené od planety Země tři miliardy světelných let, atomy vodíkového plynu. Považují to za významný objev, neboť vodíkový plyn je základním materiálem pro tvorbu nových hvězd, jakou je třeba Slunce. Doufají, že jim další výzkum pomůže porozumět tvorbě a vývoji galaxií.
+ Slovenští a britští vědci odhalili část struktury lidské bílkoviny, jejíž porucha vyvolává srdeční arytmie. Určili počáteční strukturu tzv. ryanodinového receptoru (RyR2), jenž řídí přenos vápníku v srdci. Právě narušení koloběhu vápníku v důsledku mutací na zmíněném receptoru vede k srdečním arytmiím. Výsledek výzkumu má pomoci při léčbě onemocnění srdce.
+ Společnost na ochranu slonů Save The Elephants na základě svých studií tvrdí, že sloni afričtí mohou brzy vyhynout, a to během jediné generace. Může za to pytláctví, které se v posledních letech prudce rozmohlo v Africe kvůli zvýšené poptávce po slonovině.
+ Odborníci z brněnské Mendelovy univerzity vyvinuli domácí test na rakovinu prostaty! Tým expertů přes čtyři roky pracoval s aminokyselinou sarkosinem, která podle zjištění amerických vědců z roku 2009 funguje jako jeden z potenciálních ukazatelů onemocnění prostaty. Vědci analyzovali vzorky několika stovek pacientů a na základě toho vyvinuli senzor pro domácí diagnostiku obsahu sarkosinu v moči. Domácí test bude podobný těhotenskému testu.
+ Studie českých vědců potvrzuje, že život na Zemi nevznikl náhodou ani nepřišel odjinud, ale umožnily ho podmínky způsobené nárazem asteroidu. Odborníci simulovali v laboratoři událost, jež před zhruba čtyřmi miliardami let předcházela pravděpodobnému vzniku prvních živých forem. Působením laseru na směs chemických látek odpovídajících někdejším zemským podmínkám získali energii, která se uvolnila při nárazu asteroidu do planety. Při pokusu vznikly všechny chemické látky potřebné k vytvoření ribonukleové kyseliny RNA, která je jednodušší příbuznou základního stavebního kamene genů, DNA.
+ Jistá americká firma vyvinula díky speciální tiskové technologii nejtenčí svítidlo na světě. Vypadá jako list papíru a jmenuje se příznačně LightPaper. Ultratenké svítidlo vzniklo nanesením směsi inkoustu a drobných světelných diod (LED) na vodivý substrát. Velikost světelných diod je srovnatelná s velikostí červených krvinek. Po vložení svítící vrstvy mezi dvě průhledné plastové vrstvy, po zapečetění a připojení této součástky ke zdroji elektrické energie vznikne jako papír tenké a ohebné svítidlo čtvercového tvaru, které lze připevnit k jakémukoli povrchu. Životnost výrobků na bázi svítícího papíru odhadli jeho tvůrci až na 20 let a první se mohou objevit na trhu již v průběhu tohoto roku.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433371
DnesDnes365
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3489
Tento měsícTento měsíc3489

Partnerské weby

apartman banner