+ Na technické univerzitě v Limě v Peru vznikl reklamní billboard, který z ovzduší získává vodu. Filtruje ji, ukládá a rozdává lidem v okolí. Experimentální provoz potvrdil, že za méně než 4 měsíce dokáže jediný billboard vytvořit 9450 litrů vody! A techničtí inženýři jdou ještě dál. Peru má kvůli průmyslovému rozvoji potíže se znečištěním ovzduší, což se negativně odráží na zdraví obyvatel. Nově vyvíjené billboardy by tak měly v dalším kroku rovněž začít čistit vzduch. Unikátní projekt počítá s tím, že jeden billboard vyčistí téměř 10 milionů litrů vzduchu denně.
+ Slovenští vědci z Elektrotechnického ústavu Slovenské akademie věd (SAV) ve spolupráci s americkou NASA pracují na „plášti neviditelnosti“. Ten sice nedokáže objekty zneviditelnit, ale skryje je před magnetickým polem. Plášť má dvě vrstvy tvořené feromagnetickým a supravodivým materiálem. Slovenští vědci zatím dokázali snížit s jeho pomocí sílu magnetického pole působícího na nějaký objekt desetimilionnásobně. Ale ještě ho zcela neeliminovali. Vědci věří, že jim tato technologie mimo jiné umožní simulovat kosmické podmínky a zkoumat vliv chybějícího magnetického pole na živé tvory.
+ Tým španělských astronomů z Madridu došel k závěru, že ve sluneční soustavě jsou za oběžnou dráhou trpasličí planety Pluto ještě minimálně dvě další planety. Mohou být stejně velké nebo větší než Země. Právě jejich gravitační síla by totiž mohla vysvětlovat nepravidelnosti v oběžných drahách transneptunických těles, jež se vymykají výpočtům.
+ Tým badatelů na univerzitě v Liverpoolu se v souvislosti s dlouhověkostí zaměřil na výzkum života grónských velryb. Tito kytovci se totiž dožívají až 200 let. Vědci již rozluštili jejich genom, což by jim mohlo pomoci určit, proč velryby stárnou velmi pomalu a jsou odolné vůči některým nemocem (např. rakovině).
+ Mezinárodní tým vědců vedený Vitem Mocellou z neapolského Ústavu mikroelektroniky a mikrosystémů vymyslel novou metodu, která umožní přečíst zuhelnatělé svitky papyru, jež byly v 18. století nalezeny v troskách knihovny ve městě Herculaneum. Obavy z poškození křehkých svitků přivedly vědce na myšlenku využít fázový kontrast, který pracuje s lomem rentgenových paprsků při průchodu objektem. To badatelům umožní prozkoumat jednotlivé vrstvy složeného papyru, aniž by ho museli rozbalit.
+ Kanadští odborníci v Torontu díky své studii zjistili, že ten, kdo tráví hodně času sezením, musí počítat se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky, srdečního onemocnění a kratší délkou života, i když třeba cvičí. Lékaři prošli dosavadních několik desítek studií, které věnovaly pozornost souvislosti mezi sezením a úmrtností. Ověřili, že u lidí, kteří prosedí během dne většinu času, se pravděpodobnost dřívějšího úmrtí zvyšuje o 24 procent.
+ V souvislosti s epidemií způsobenou virem ebola se v západní Africe začalo hovořit o ohrožení goril a šimpanzů. Zatímco u nakažených lidí se míra úmrtnosti pohybuje kolem 50 až 90 procent, v případě goril je přibližně 95 procent a u šimpanzů 77 procent. Aktuální odhady naznačují, že od roku 1990 vymýtila ebola třetinu světové populace goril a šimpanzů.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474337
DnesDnes85
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden678
Tento měsícTento měsíc5967

Partnerské weby

apartman banner