+ Britští vědci z univerzity v Leicesteru se snaží vyvinout technologii, díky které by bylo možné ze skořápek vajec vyrábět plasty. Z nich by se pak vyráběla řada věcí - od obalů na jídlo až po stavební materiál. V současné době potravinářské firmy vyhazují skořápky na skládky odpadů a za jejich likvidaci musí platit. Vědci se nyní snaží z nepotřebného odpadu vytvořit žádanou surovinu.
+ Neurologové z Pittsburghu tvrdí, že se ženám s větším pozadím rodí chytřejší děti! Domnívají se, že je to také jeden z důvodů, proč si muži často vybírají ženy s větším pozadím a útlým pasem. Vědci přišli na to, že právě ze zásob tuku na stehnech a v oblasti pozadí se tvoří mozek dítěte. Tento tuk je bohatý na DHA (dokosahexaenovou kyselinu), která je obzvlášť důležitou součástí lidského mozku.
+ Prostřednictvím radiového teleskopu Parkes v Novém Jižním Walesu byl poprvé v historii zachycen radiový signál z vesmíru v autentickém čase. Záblesk později zaregistrovaly i další observatoře po celém světě - trval tisícinu sekundy a obsahoval tolik energie, kolik jí vyzáří Slunce za celý den. Vědci radiové signály zachytili už v roce 2007, vždy ale pouze zpětně. O původu tohoto vesmírného jevu astrofyzikové zatím spíše spekulují. Mohlo jít však i o záznam aktivity vzdálených mimozemských civilizací.
+ Medicínští experti se domnívají, že našli způsob, jak zvýšit účinnost antibiotik. Zajistit to má proteinový komplex v mateřském mléce. Nově objevená látka je známá pod zkratkou HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumor Cells – lidský alfa-lactalbumin smrtelný pro nádorové buňky) a dokáže zvýšit citlivost všech bakterií na antibiotika. Prototyp léku se již testuje na zvířatech. Pokud bude vše v pořádku, během dvou let by se mohlo začít se zkouškami u lidí.
+ Američtí odborníci z Arizony odhalili, že se v kanalizacích měst skrývá velké bohatství. V odpadech se vyskytují kovy a badatelé zjišťovali, v jakém množství. Analyzovali vzorky z míst po celé Americe. Spočítali, že v kovech „vytěžených“ z odpadních kalů kanalizace milionového města lze každý rok získat až 13 milionů dolarů, což je zhruba 321 milionů korun (jen zlata a stříbra by tam mělo být za 2,6 milionu dolarů). Dlužno dodat, že Japonci jsou o krok napřed. Obyvatelé japonského města Suwa v prefektuře Nagano prý získávají dva kilogramy zlata z každé tuny popela zbylého po spálení odpadních kalů.
+ Mezinárodní tým astronomů objevil dosud nejstarší planetární systém existující v naší galaxii. Soustavu tvoří pětice planet, které jsou o málo menší než Země. Stáří systému, jenž vědci nazvali Kepler 444, odhadují vědci na 11,2 miliardy let. Pro srovnání - sluneční soustava je stará 4,5 miliardy let a vesmír jako takový vznikl před necelými 14 miliardami let. Pětice planet obíhá kolem svého Slunce za méně než deset dnů. Navíc se pohybují v jeho blízkosti, proto jsou horké a neobyvatelné. Skupina planet se nachází v souhvězdí Lyry, ve vzdálenosti 117 světelných let od naší planety.
+ Američtí lékaři na základě poznatků, které získali během sedmileté studie prováděné ve spolupráci s několika tisíci pacienty, varují před přílišným užíváním některých léků na spaní. Jak totiž zjistili, některé z medikamentů nezanedbatelně zvyšují riziko výskytu Alzheimerovy choroby. Například nebezpečí vzniku tohoto onemocnění narůstá o 63 procent (!) u pacientů, kteří užívají Nytol. Jako rizikové se ovšem v této souvislosti ukázaly i léky na sennou rýmu (Benadryl, Piriton).
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469966
DnesDnes381
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden381
Tento měsícTento měsíc1596

Partnerské weby

apartman banner