+ Alzheimerova choroba netrápí jen lidi, potýkají se s ní i domácí zvířata! Podle nejnovějších vědeckých studií ji má až polovina psů, kteří se dožijí deseti a více let. Nemoc se projeví tím, že pes například přestane reagovat na povely, plete si dveře, zapomíná cestu z domu ven a podobně. Co se koček týče, odborníci odhadují, že je postižena až polovina koček starších patnácti let. Syndrom se u nich projeví především agresivitou a zmateností.
+ Finské technologické výzkumné centrum vyvinulo „tapetu“, která je schopná vyrábět elektrickou energii. Základem je technologie hlubotisku a sítotisku. Fotovoltaické články jsou tištěné místo do klasické pevné křemíkové konstrukce na pouhé dvě desetiny milimetru tenký organický film. Plocha takové tapety o velikosti jeden metr čtvereční dokáže ve středomořských zeměpisných šířkách s intenzivnějším slunečním svitem vyrobit 10,4 W elektrické energie. Může být umístěna v oknech, na stěnách, reklamních billboardech a podobně.
+ Argentinští vědci zjistili, že před miliony lety Zemi obývali obří tučňáci. Jak naznačily nalezené kosti na Seymourově ostrově u Antarktidy (kosterní ostatky jsou staré zhruba 37 milionů let), dorůstali tito tučňáci výšky až dvou metrů a vážili přes 100 kilogramů! Nový druh dostal název Palaeeudyptes Klekowskii.
+ Experti z Ohio tvrdí, že kdo chce mít svaly, měl by namáhat mozek. Jejich výzkum odhalil korelaci mezi mentálním cvičením a udržením si svalové hmoty. Vědci pracovali s pacienty, kteří měli zasádrovaná zápěstí po dobu čtyř týdnů. Dobrovolníci byli rozdělení do dvou skupin - jedna dělala mentální cvičení a druhá nic. Na konci experimentu bylo ověřeno, že skupina, která mentálně cvičila, si udržela téměř polovinu své svalové hmoty. Druhá skupina musela projít standardním procesem znovunabytí své síly. Je to neskutečné, ale náš mozek dokáže řídit šlachy a vazy při pouhém pomyšlení na jejich namáhání. To, že si člověk představí, jak cvičí, mu sice nové svaly nevytvoří, ale pomůže mu udržet si svaly stávající. Toho by mohli využít pacienti, kteří jsou například v důsledku nehody delší dobu nepohybliví, urychlí tak proces rekonvalescence.
+ Zahraniční výrobci spotřební elektroniky vyvinuli a světu představili novou televizi netradičního tvaru. Připomíná zvětšenou věšteckou kouli a díky tomu nabízí oproti klasické televizi jednu výhodu - panoramatický obraz. Divák si při jejím sledování může vychutnat pohled pod úhlem 360 stupňů. Obraz vytváří centrální projekční modul, který vysílá různé segmenty obrazu na všechny strany průhledné sférické plochy. Televize však není určena primárně pro běžné spotřebitele. Technologie totiž vyžaduje snímání z několika kamer najednou a pro její fungování je zapotřebí netradičního panoramatického televizního signálu. Využití najde spíše při veřejných vystoupeních, jakými jsou sportovní události a koncerty.
+ Tým vědců v Bristolu zkoumal včelí jed. Na základě výstupů ze svého bádání dospěli experti mimo jiné k závěru, že včelí jed může zlepšit funkce lidského mozku. Tedy injekce včelího jedu může zefektivnit proces učení a zlepšit paměť. Vědci vytáhli z jedu peptidový toxin zvaný apamin. Jde o neurotoxin, který blokuje některé kanály centrální nervové soustavy a způsobuje zvýšenou dráždivost mozku. Malé dávky jedu snižují krevní tlak, což snižuje zánět, zvyšuje koronární průtok krve, stimuluje činnost srdečního svalu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a sedimentaci erytrocytů.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450726
DnesDnes505
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2757
Tento měsícTento měsíc1672

Partnerské weby

apartman banner