+ Tým soudních lékařů a forenzních antropologů pomocí moderních metod zjistil pravdu o smrti egyptského faraona Ramesse III. Obecně bylo známo, že závěr vlády tohoto panovníka provázelo spiknutí, ale okolnosti smrti byly nejasné. Počítačová tomografie nyní odhalila, jak úkladná vražda před 3 000 lety proběhla. Na hrdle panovníka, těsně pod ohryzkem, našli vědci 6,8 centimetru hlubokou řeznou ránu. Vražedným nástrojem byla zřejmě dýka, která faraonovi přeťala průdušnici a zasáhla důležité orgány. Smrt nastala bezprostředně po útoku, nanejvýš několik hodin po něm.
+ Nová genetická analýza ukázala, že tučňáci během evoluce přišli o tři z pěti chutí, které lze rozeznat. Vnímají pouze rozdíl mezi chutí slanou a kyselou. Také jiní ptáci (např. kuřata) nerozeznají sladkou chuť, ale mají alespoň receptory pro hořkou a masitou chuť. Přírodovědci se domnívají, že geny kódující receptory chuti sladké, hořké a masité tučňáci ztratili vlivem extrémně chladného prostředí, v němž žijí. Tyto tři receptory jsou totiž, na rozdíl od receptorů pro chuť slanou a kyselou, citlivé právě na teplotu a v mrazech nefungují.
+ Astronomové na základě údajů získaných z Planckova vesmírného dalekohledu zpřesnili celkové stáří vesmíru na 13,799 (±0,38) miliardy let. Předchozí odhad byl 13,798 miliardy let. Došlo i k určité korekci poměru hmoty, temné hmoty a temné energie, které tvoří vesmír. Zatímco podíl hmoty je stále 4,9 procenta, podíl temné hmoty klesl o 0,9 procenta na 25,9 procent. Zbytek tvoří temná energie.
+ Experti z Washingtonu testují užití oxidu dusného (rajského plynu, dříve ve směsi s kyslíkem aplikovaného jako anestetikum ke krátkodobým narkózám) v rámci léčby depresí. Vdechování plynu způsobuje stavy veselí a odborníci míní, že by plyn mohl pomoci v případech, kdy jiné způsoby léčby selhaly. Je již ověřeno, že zatímco se působení klasických serotoninových antidepresiv projeví až po několika týdnech, efekt po použití rajského plynu se dostavoval již druhý den. Pacienti se navíc cítili lépe, i když v krvi už žádný plyn neměli.
+ Vědci ve švýcarském Davosu zkoumají vlastnosti sněhu. Vede je k tomu snaha o zlepšení ochrany před lavinovým nebezpečím, protože právě náhlé sesuvy sněhu v Evropě každoročně zabijí desítky lidí. Sníh si badatelé vyrábějí v mrazicím boxu, v němž se teplota pohybuje kolem minus 22 stupňů Celsia, a zkoumají jeho strukturu moderními rentgenovými přístroji.
+ Jak se ukazuje, pocit chladu je nakažlivý podobně jako zívání. Potvrdila to studie týmu výzkumníků v Sussexu, který pracoval pod vedením neurologa Neila Harrisona. Vědci pracovali s dobrovolníky, jejichž úkolem bylo sledovat tříminutová videa, na kterých lidé vkládali ruku buď do horké, nebo ledové vody. Na filmových záznamech bylo zřetelné, jak moc je voda teplá či studená. Z vřelé lázně stoupala pára, na hladině vody studené plavaly kusy ledu. Dobrovolníkům byla vždy ihned po shlédnutí snímku citlivými přístroji měřena teplota rukou. Při sledování ruky ponořené do mrazivé vody klesala jejich tělesná teplota v průměru o 0,2 stupně Celsia.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475513
DnesDnes102
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1854
Tento měsícTento měsíc7143

Partnerské weby

apartman banner