+ Výsledky studie rakouských vědců prokázaly, že pes dokáže z výrazu tváře poznat emocionální rozpoložení jakéhokoli člověka. Psům byly v sérii experimentů předkládány fotografie šťastných, tedy veselých, a naopak nazlobených, vzteklých lidí. Psi, včetně štěňat, která nikdy předtím fotografii jako takovou neviděla, reagovali naprosto přesvědčivě. Autoři studie míní, že se tato schopnost u psů vyvinula během procesu domestikace.
+ Britští výzkumníci dokázali ze schránek korýšů pomocí hydrotermální karbonizace a oxidu zinečnatého vyrobit solární články. Polysacharidy chitin a chitosan, které jsou obsaženy ve vnějších kostrách korýšů, by se tedy podle všeho mohly stát náhradou vzácných kovů, které se v současnosti používají při výrobě solárních buněk (např. ruthenia). Pravda, účinnost těchto solárních článků je zatím jen nízká. Pokud ji vědci dokážou zvýšit, daly by se takto vyrobené solární články využít v nabíječkách ke smartphonům, tabletům a podobně.
+ Podle izraelských odborníků může dlouhodobé vystavení hrozbě terorismu vést ke smrti. Naznačila to studie, kterou vědci z Izraele prováděli v součinnosti s téměř dvaceti tisíci zdravými dobrovolníky od roku 2002. Účastníci výzkumu každý rok podstupovali lékařské prohlídky, které zahrnovaly krevní testy, měření tepové frekvence a zátěžové testy, vyplnění dotazníku, jenž se vztahoval na pracovní, psychologické a fyzikální faktory (například tělesnou hmotnost, psychickou pohodu, strach z teroru). Studie ukázala, že existenciální úzkost vyplývající z nepřetržité teroristické hrozby ovlivňuje produkci důležitého neurotransmiteru - acetylcholinu. U jedinců, které trápil strach z terorismu, byla naměřena zvýšená srdeční aktivita - zhruba o 10 až 20 tepů za minutu oproti normálu, což zvyšuje riziko úmrtí.
+ Britští experti na univerzitě v Portsmouthu se díky svému výzkumu domnívají, že nejsilnějším přírodním materiálem, který známe, budou asi drobné zuby mlžů. Jimi se mlži zachycují na skalním podloží při příboji a seškrabávání řas. Zuby tvoří kompozity z minerálů a proteinů. Nově získaných poznatků bude možná v budoucnu využito při stavbě trupů lodí, letadel a dalších dopravních prostředků.
+ Co se týče vlivu kávy na lidský organismus, uskutečnila se již celá řada výzkumných prací. Výsledky víceméně potvrzují, že je pití kávy, ovšem v rozumné míře, lidskému organismu prospěšné. Nedávný výzkum v Kentucky ověřil, že antioxidanty a další látky v kávě snižují riziko úmrtí v mnohých zdravotních situacích. Je prokázáno, že káva snižuje riziko vzniku cévní mozkové příhody, preventivně pomáhá proti srdečnímu selhání, snižuje riziko vzniku diabetes 2. typu, nezvyšuje riziko hypertenze ani vzniku metabolického syndromu, nezpůsobuje arytmii. Díky antioxidantům brání oxidaci v těle a může zpomalit proces stárnutí. Průměrný šálek kávy totiž obsahuje větší množství antioxidantů než průměrná porce borůvek či jeden pomeranč. Také zelený čaj obsahuje jen asi 25 % antioxidantů, které byly zjištěny v kávě. A složení kávy hraje určitou roli i při hubnutí. Dominantní antioxidační polyfenol v kávě je kyselina chlorogenová, která má antibakteriální a protirakovinné účinky. Tento antioxidant potlačuje hromadění tuku a reguluje tělesnou hmotnost. Pravidelná konzumace kávy snižuje riziko vzniku rakoviny jater. Káva má pozitivní vliv i v případě šedého zákalu a rozvoje Alzheimerovy choroby.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475541
DnesDnes130
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1882
Tento měsícTento měsíc7171

Partnerské weby

apartman banner