+ Vědci z české Akademie věd, Přírodovědecké fakulty UK a Univerzity v Heidelbergu došli k důležitým zjištěním, jež by jim mohla pomoci v boji s nemocí AIDS. Rozluštili totiž jeden z klíčových problémů studia životního cyklu viru HIV. Zjistili, co se děje uvnitř napadené buňky při změně z nezralého, neinfekčního virového zárodku do fáze, kdy je virus plně funkční a infekční.
+ Dlouho se věřilo, že za epidemie moru, které ve středověku ničivě zasáhly Evropu, mohly krysy. Ovšem nové vědecké poznatky ukazují, že nikoli krysy, ale pískomilové mohli šířit tzv. černou smrt. První epidemie moru se do Evropy dostala z Asie roku 1347. Vědci porovnávali letokruhy stromů se záznamy o 7 700 případech řádění moru. Ověřovali si tak, zda v Evropě toho času panovaly dobré klimatické podmínky pro krysy, jimž vyhovuje teplé léto s malým množstvím srážek. Jenže mezi výskytem moru a počasím nebyla objevena souvislost. Vědci z toho usoudili, že epidemie moru souvisela s počasím v Asii. Došli k závěru, že k morovým nákazám v Evropě docházelo poté, co ve střední Asii panovalo vlhké jaro a teplé léto. A to jsou ideální podmínky pro rozmnožování pískomilů.
+ Jistá zahraniční farmaceutická společnost se pustila do vývoje kontaktních čoček určených nejen k řešení potíží se zrakem. Tyto čočky by měly pomoci například diabetikům. Budou mít zabudované zařízení, jež dokáže určit hladinu glukózy v slzách a pomocí bezdrátového čipu pošle hodnoty na externí zařízení. Ze slz lze zjistit ovšem kromě hladiny cukru i řadu nemocí.
+ Léta pozorování i výpočtů naznačovala, že teorie velkého třesku, která se týká vzniku vesmíru a jejímž autorem je astrofyzik Fred Hoyle, je pravdivá. Jenže nejnovější studie vědců z Kanady a Egypta ji poněkud zpochybnila. Výpočty Sauryase Dase a Ahmeda Ali Faraga ukazují, že vesmír nemá začátek ani konec, tedy nevznikl před 13,8 miliardami let. Jen byl dříve menší a měl větší hustotu. Podle obou vědců se vesmír stále rozpíná. Je naplněn kvantovou tekutinou, která se skládá z elementárních částic nazývaných gravitony, které zprostředkovávají přenos gravitačních sil mezi tělesy. Bude-li existence gravitonů potvrzena, změní to dosavadní pohled lidstva na vesmír.
+ Tým genetiků pod vedením Leifa Anderssona z univerzity v Uppsale rozluštil kompletní genom 120 jedinců čtrnácti druhů galapážských pěnkavek a jednoho druhu pěnkavky z blízkého Kokosového ostrova. Díky tomu prokázali, že všechny druhy těchto pěnkavek měly jednoho společného předka.
+ Čeští fyzici pomocí světelného laserového paprsku ovládli chování magnetu a změnili jeho typické vlastnosti! To by mohlo v budoucnu ovlivnit vývoj informačních technologií. Pokusy probíhaly na speciálně vyrobených feromagnetických polovodičích nanometrových rozměrů v laboratoři opto-spintroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500332
DnesDnes626
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3022
Tento měsícTento měsíc11678

Partnerské weby

apartman banner