+ Archeologický výzkum, který proběhl v Tel Avivu v jisté lokalitě před výstavbou nových kancelářských budov, přinesl překvapivé výsledky. Byly objeveny zhruba dvě desítky prastarých štol, které sloužily k přípravě a skladování piva. Ve štolách odborníci našli stovky úlomků keramiky v egyptském stylu (mimo jiné i kusy velkých keramických mís tradičně používaných při výrobě piva). Vše pochází z mladší doby bronzové, která trvala přibližně od roku 3500 do roku 3000 př. n. l.
+ Přírodovědci v Durhamu v Severní Karolíně se zaměřili na život lemurů, konkrétně druhu Maki tlustoocasý. Právě tito lemurové o velikosti křečka se totiž dožívají až třikrát delšího věku než jiné podobně velké druhy. V zajetí se dožívají až 30 let. Vědci zjistili, že jim život prodlužuje schopnost uvést svůj organismus do stavu hibernace. Během té klesají jejich tělesné funkce, zpomalí se dech a tepová frekvence se sníží z 200 tepů za minutu na pouhých 8! To je příčina, proč se jejich organismus opotřebovává pomaleji. Ve volné přírodě stráví tito lemurové ve strnulém stavu až půl roku, v zajetí maximálně po dobu tří měsíců.
+ Někteří muži ve snaze stravovat se zdravě konzumují více zeleniny a ovoce. Ovšem pokud byly tyto plodiny ošetřené pesticidy, prokazují si tím medvědí službu - výrazně klesá jejich plodnost. Vědci analyzovali data získaná od 155 dobrovolníků, kteří se výzkumu zúčastnili. Rozdělili zeleninu a ovoce podle toho, jaké množství reziduí pesticidů obsahuje. Následně zjistili, že muži, kteří zkonzumovali třikrát více ovoce a zeleniny s vysokým obsahem reziduí pesticidů (papriky, jahody, hrušky…), měli o 49 % méně spermií a současně o 32 % méně zdravých spermií než druhá skupina.
+ Ornitologický výzkum v České republice přinesl neveselé zjištění. Sýček obecný, který byl před sto lety zcela běžným opeřencem našich krajů (hnízdily u nás desítky tisíc párů), je na pokraji vyhynutí. V současnosti u nás hnízdí už jen necelá stovka párů. Odborníci se domnívají, že příčina tkví v plošných změnách v zemědělské krajině. Ta ztrácí pestrost – rozmanitost a spolu s tím ubývají potravní možnosti sýčků.
+ Bude v budoucnu vzácná umělecká díla testovat nová laserová technologie? Tuto technologii pod názvem micro-SORS vyvinuli britští a italští vědci. Umožňuje analyzovat vrstvy laku pomocí laseru, aniž by došlo k poškození samotného objektu. Vědci již techniku testují na starých sochách a malbách s náboženskou tématikou.
+ Čeští odborníci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) v Olomouci vyvinuli ve spolupráci s břeclavskou společností Fosfa nová speciální hnojiva pro polní plodiny a zeleninu (využívají originální deriváty rostlinných hormonů - cytokininů, jež jsou důležité při regulaci růstu a vývoje rostlin). Výzkumníci připravili hned šest specifických hnojiv pro konkrétní plodiny. Jsou určena k podpoře odnožování pšenice a ječmene, podporu tvorby zrna a růst klasu obilnin, větvení a zvýšení výnosu u řepky, pro výživu sladovnického jarního ječmene a na zvýšení růstu biomasy u silážní kukuřice.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371126
DnesDnes376
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden376
Tento měsícTento měsíc25361

Partnerské weby

apartman banner