+ Čínští genetici na univerzitě v Kantonu jako první na světě úspěšně geneticky zasáhli do lidského genomu. Využili k tomu novou technologii označovanou jako CRISPR, jež zvolený (nebezpečný) gen rozštěpí a neutralizuje. Zásah do lidského genomu ale vyvolal mezi odborníky vážné diskuze. Řada z nich se bojí, že cílené mutace DNA sice mohou pomoci vymýtit geneticky přenosné vady a nemoci, na druhou stranu nesou i rizika nečekaných důsledků pro lidstvo a případného zneužití.
+ Teplota oceánů byla loni nejvyšší od konce 19. století, kdy byla zahájena měření. Hodnoty překonaly i rok 1998, kdy teploty stoupaly v důsledku řádění klimatického jevu El Niño. Oceány jsou považovány za indikátory klimatického oteplování, neboť ve své nejvyšší třímetrové vrstvě zadržují tolik tepla jako vzduch na Zemi. Na globálním oteplování se v roce 2014 nejvíce podílel sever Tichého oceánu. Teplota tam byla v září o 0,8 stupně nad dlouhodobým průměrem, obecně pak všechny oceány byly na povrchu o 0,6 stupně teplejší.
Podle vyjádření vědců vzestup teplot posunul trasy hurikánů, zeslabil pasáty a vyvolal i blednutí korálů na Havajských ostrovech. Zvyšující se teploty oceánů trápí pojišťovny. Výrazně totiž vzrostl počet katastrof souvisejících s extrémním počasím, od roku 1980 se ztrojnásobil!
+ Podle zprávy WHO (Světové zdravotní organizace) se výskyt obezity na Zemi od roku 1980 zdvojnásobil, postihuje zhruba 600 milionů lidí. U nás obezitou trpí asi pětina populace. Proto se v posledním čase v rámci prevence zvláště na školách zdůrazňuje nutnost pohybové aktivity. Britští kardiologové jsou však přesvědčeni, že fyzická námaha a cvičení v boji s obezitou nejsou nic platné, klíčem úspěchu je racionální strava. Tělesná aktivita sice snižuje riziko vzniku řady zdravotních problémů (od nemocí srdce až po některé typy rakoviny či cukrovku typu 2), ovšem nevede k úbytku tělesné hmotnosti.
+ Experti z vídeňského Messerliho výzkumného ústavu zjistili, že psi nemusejí být nutně tolerantnější - méně agresivní - než jejich vlčí předci. Jak prokázala studie, vlci jsou v interakci s příslušníky stejného druhu dokonce tolerantnější než psi, zatímco psi mají strmější hierarchii vedení. Dobré vztahy mezi lidmi a psi jsou výsledkem domestikace. Když si lidé ochočovali vlky, vybírali si submisivnější a tedy přizpůsobivější jedince.
+ Nizozemští vědci přišli s novým nápadem, jak měřit elektrické pole v bouřkových mracích. Dosud se k tomu používaly přístroje umístěné na palubách letadel či v meteorologických balonech. Tato měření ovšem byla obtížná a někdy i nebezpečná. Nově pomůže badatelům kosmické záření, které pochází z explodujících hvězd. Při měření radiových emisí generovaných energetickými sprchami kosmického záření si totiž odborníci všimli odlišností za pěkného a bouřkového počasí. Rozdíly jim mohou poskytnout způsob, jak odhadnout elektrické pole v epicentru bouře, jež je důležité k určení síly bouřky.
+ Studie lékařské fakulty v Seattlu odhalila, že lidem trpícím depresemi nebo cukrovkou 2. typu hrozí ve vyšší míře rozvoj demence. Vědci šest let zkoumali rizika demence u téměř 2,5 milionu Dánů starších padesáti let. Šlo o pacienty s cukrovkou 2. typu, pacienty s depresemi, nebo měli obě nemoci. Vědci zjistili, že lidé s cukrovkou mají o 20 procent vyšší riziko rozvinutí demence než zdraví lidé. U lidí s depresemi se riziko zvyšuje dokonce o 90 procent. Lidé s diagnózou cukrovky i deprese dosáhli více než dvakrát vyšší pravděpodobnosti, že se u nich v průběhu sledovaného období rozvine demence než ti, kteří tuto podmínku nesplňovali.
(zem)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379775
DnesDnes676
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2573
Tento měsícTento měsíc7204

Partnerské weby

apartman banner