+ Doposud se předpokládalo, že písmo vzniklo v oblasti Malé Asie před zhruba 5 000 lety. Ovšem archeologové v Číně objevili kamenný úlomek s vyrytými runami, které velice připomínají písmo a tento úlomek je starý nejméně 30 tisíc let! Úlomek byl nalezen už v 80. letech 20. století na nalezišti Šuej Dong Gou. Jenže tehdy nevzbudil pozornost vědců. Tu vyvolal až bližší průzkum pod digitálním mikroskopem, který potvrdil, že na úlomku nejsou praskliny přirozeného původu a že nejde ani o náhodný výtvor zvířat. Znaky jsou důsledkem opakovaných zářezů vytvořených v krátkém časovém období. Možná sloužily k počítání.
+ Badatelé před nedávnem zachytili záhadné zvuky z vesmíru. Byly to takzvané krátké rádiové záblesky (Fast Radio Bursts – FRB), které jsou krátké (řádově v milisekundách), ale velice silné. Mají více energie, než jakou naše Slunce vyzáří za měsíc. Jejích původ není znám, mezi záhadology se tak objevily spekulace o tom, že to může být zašifrovaná zpráva vyslaná do kosmu mimozemskou civilizací. Takový signál nebyl zaznamenán poprvé. Tým vědců z Cornell University ve spolupráci s německým z Neukirchen-Vluynu přišel s teorií, že míry rozptylu - tedy časový rozdíl mezi vyšší a nižší frekvencí deseti pulsů - jsou celočíselnými násobky čísla 187,5. Pozoruhodně přesný vzorec nahrává teorii, že to není souhra náhod.
Zatím ale nelze vyloučit ani to, že zvuky souvisejí s lidskou činností na Zemi.
+ Odborníci objevili nedávno v jihoamerickém státě Chile 145 milionů let staré ostatky býložravého příbuzného Tyrannosaura rexe. Dostal název Chilesaurus diegosuarezi a podle vědců měl malou lebku, krátké, ale silné přední končetiny zakončené dvěma prsty. Jeho silné zuby byly uzpůsobené na požívání tuhé stravy a zadní nohy připomínaly končetiny primitivních dlouhokrkých dinosaurů. Dospělí jedinci dorůstali na délku až tři metry. Chilesaurus diegosuarezi patřil do podřádu theropodů, z něhož se později vyvinuli ptáci. Nález je důkazem, že býložraví theropodi žili na Zemi dříve, než se myslelo.
+ Podle britských expertů si komáři nevybírají své oběti náhodně. Dávají přednost krvi určitých jedinců, přitom o výběru hostitele rozhoduje až z osmdesáti procent genetická výbava. Dalšími kritérii výběru jsou imunitní systém, tělesná konstrukce a zápach potu. Komáry totiž například odpuzuje pach vitaminu B. Vědci došli k těmto závěrům na základě testů s osmnácti páry jednovaječných a devatenácti páry dvojvaječných dvojčat.
Při svých pokusech používali trubici, jež se členila na dva samostatné tunely. Tak zjišťovali, které z dvojčat si komáři vyberou.
+ Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně jako první v Česku při operaci rakoviny prsu využívají novou metodu. Radioaktivní látku, jež se v dnešní době běžně používá, nahrazují magnetickou látkou. Metoda využívá nanočástice krystalů železa, které se po aplikaci dají zachytit magneticky. Nový postup je šetrnější jak ke zdraví pacientek, tak ke zdraví lékařů. V zahraničí byla otestována teprve v závěru loňského roku, ale brněnští lékaři tuto metodu už stihli vyzkoušet na 20 pacientkách.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473251
DnesDnes140
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3666
Tento měsícTento měsíc4881

Partnerské weby

apartman banner