+ Americký geolog Stephen Haggerty zjistil, že na přítomnost diamantů může hledače těchto drahokamů upozornit jistý druh rostlin. Pátral s lovci diamantů v Libérii po tzv. kimberlitových komínech. Kimberlit je vyvřelá hornina, která při svém vzniku vytváří nevelké komíny a z hlubin s sebou k povrchu vynáší fosfor, hořčík, draslík a také právě diamanty. Geolog si všiml, že v lokalitách s kimberlitovými komíny rostou rostliny, které jinde v okolí nejsou. Jde o nevelké stromy podobné palmám s latinským názvem Pandanus candelabrum, jež patří do čeledi pandánovitých. Rostou v Africe a Jižní Americe. Kimberlit na ně díky svému složení působí jako hnojivo, proto se jim v jeho blízkosti daří.
+ Výzkum staroegyptských mumií zvířat pomocí počítačové tomografie odhalil, že balzamovači kdysi své klienty podváděli, prodávali jim falza. Vědci měli pro svou práci k dispozici asi 800 mumií, ovšem jak se ukázalo, plná třetina z nich byly pouhé svazky textilií bez jakýchkoli ostatků. Odborníci se domnívají, že po mumiích zvířat (a zvláště koček) byla větší poptávka, než jich balzamovači dokázali vyrobit. Egypťané totiž zvířecí mumie s oblibou obětovali bohům, jež uctívali.
+ Britští experti vyzvali státy světa, aby investovaly do vývoje nových antibiotik. Jak uvedli, posledních 25 let antibiotika ztrácejí na účinnosti a pokud se situace nezmění, již v roce 2050 se může naše planeta potýkat se závažnými zdravotními a potažmo i ekonomickými problémy v souvislosti s rostoucí odolností bakterií proti antibiotikům. Zmutované kmeny bakterií mohou dle jejich prohlášení ročně zabít až 10 milionů lidí.
+ Nelze vyloučit, že v brzké době začneme místo jednorázových mikrotenových sáčků používat obaly z bioplastu. Myšlenka na výrobu sáčků z bioplastu vznikla v hlavách dvou českých studentek medicíny. Jejich životnost by měla být až tři roky, jsou kompostovatelné, plně rozložitelné v přírodě, ale přitom mají vlastnosti podobné těm mikrotenovým. Základní surovinou pro výrobu bioplastu je kukuřičná celulóza, která se zpracovává na stejných strojích jako klasické plasty, ale s více než šedesátiprocentní energetickou úsporou.
+ Odborníci získali díky podrobnému leteckému průzkumu zcela nové poznatky o jednom z největších světových ledovců - Totten Glacier. Ten se nachází ve východní Antarktidě, zabírá plochu srovnatelnou s velikostí Kalifornie. Glaciologové v ledovci objevili síť tunelů a kanálů, kterými do něj vniká teplá voda, což urychluje jeho tání. Pokud roztaje celý (k čemuž rozhodně nedojde naráz, jak badatelé uklidnili veřejnost), zvedne se hladina oceánů až o tři a půl metru.
+ Němec Ziggi Ellenberger objevil pravěkého dravého švába. Tento nový druh Manipulator modificaputis náleží do rodu švábů zvaných Manipulatoridae. Žil v době dinosaurů, zhruba před 100 miliony lety. A zatímco současní švábi jsou mrchožraví, tento nově objevený druh byl podle některých vědců lovec. Objeven byl díky tomu, že se jeho necelý centimetr velké tělo zachovalo v kusu jantaru v Myanmaru.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473244
DnesDnes133
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3659
Tento měsícTento měsíc4874

Partnerské weby

apartman banner