Tak se to nazývají, ale žádné víly je nestvořily. Kónusovité skály a věže ozdobené kamennými klobouky stvořila sama příroda. Svým vzhledem skutečně připomínají komíny, hlavně když se nad nimi objeví stoupající kouř. Výška některých „komínů“ dosahuje

několika desítek metrů, některé mají tmavý či naopak světlý odstín, jiné mění zabarvení podle dopadu slunečních paprsků. Příroda je vytvářela miliony let. Vědci prohlásili, že hlavním tvůrcem „komínů víl“ byla eroze. Tato krajina, dnes nazývaná Kappadokií (Turecko), byla středem aktivní vulkanické činnosti. V třetihorách mohutné výrony pokryly zemi tři sta metrů vysokou vrstvou lávy a popela, ze kterých postupně vznikl tuf a čedič. A pak vstoupila na scénu fantazie přírody využívající zdroje místního klimatu. Náhlé a značné rozdíly teplot, otřesy půdy, led a voda, vítr a uragány rozbíjely skály, odnášely částečky vulkanických hornin a z „vytesaných“ skal vytvářely jednotlivé kužely. Začarovaná měsíční krajina Kappadokie schraňuje mnoho záhad lidské historie. Lidé nemohli být lhostejní k tomuto skalnímu království a postupně si osvojovali tajemnou zemi. A jestli „kouřící komíny víl“ jsou dílem přírody, pak podzemní města, chrámy, kláštery a kostely vykouzlily lidské ruce. V Kappadokii se nachází 36 podzemních labyrintů. A je možné, že dosud nebylo objeveno všechno. Nad tím věky stály vesnice a lidé, kteří zde žili, neměli potuchy o tom, že pod nimi existují tunely. Zcela náhodou si ve 30. letech minulého století jeden zemědělec kopal sklep a prokopal díru do „onoho světa“. Některá místa se nacházejí velice hluboko. Třeba město pod osadou Děrinka leží v hloubce osmi vrstev hornin (54 metrů) a má rozlohu 8 400 hektarů. Zde mohlo žít téměř deset tisíc lidí. Nejhlubší z nalezených měst, pojmenované Nejhlubší studna, leží ve 12. podlaží. Je tu i město Kamlakli, někdy zvané hlavním městem podzemního království. Nehledě na jeho malou rozlohu (jen čtyři čtvereční kilometry) je zde vytvořena taková spleť labyrintů, že dostat se z nich bez pomoci je prakticky nemožné.

Uprostřed krajiny se rozkládá unikátní městečko Göreme. Je to největší skanzen na světě. Jedinečnost spočívá v tom, že je zde vytesáno do skal třicet kostelů, soch, kapliček a dokonce klášterů v byzantském stylu, jsou ozdobené freskami, z nichž mnohé se nádherně zachovaly do dnešních dní.

(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453381
DnesDnes77
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1288
Tento měsícTento měsíc4327

Partnerské weby

apartman banner