+ Dlouhodobé výzkumy naznačují, že každá doba vývoje má své zákonitosti a opodstatnění. Ani to, že příroda ve své historii stvořila v pradávných časech naší planety gigantické živočichy, nelze pokládat za náhodu. Obdobně lze uvažovat též o dlouhodobém vývoji

člověka, jeho vzrůstu a dispozicích mozku. Vědci zjistili, že lidský vývoj neprobíhá jen dlouhodobě, ale právě tak v poměrně krátkém horizontu. Důkazem toho je, že dnešní průměrné dítě je až o deset centimetrů vyšší než jeho vrstevník z konce 19. století. V samotné Evropě nyní novorozeňata měří nejméně o jeden centimetr více než před sto lety. Od té doby se průměrná výška mužů změnila ve Francii ze 165 cm na 170 cm, ve Španělsku ze 162 cm na 165 cm a v severském Norsku dokonce ze 169 na 177 cm. V České republice měří muži v průměru 177 cm a ženy 165 cm.

+ Lékaři v USA nedávno potvrdili, že různé nevolnosti, bolesti páteře a dokonce i tvorba zubního kazu mohou představovat signály, jimiž lidské tělo varuje před silným stresem. Podle Kliniky May, prestižního amerického lékařského supercentra, tak mohou být hlavním ukazatelem stresu nejen běžné a obvyklé bolesti hlavy způsobené každodenními nepříjemnostmi. Stres se dá vystopovat též podle stavu pokožky, neboť může vyvolat vyrážku například v podobě červených skvrn či kopřivky v oblasti zad, tváře a žaludku. Obdobně pak i bolesti šíje nemusí být způsobeny pouhým delším sezením u počítače, ale zrovna tak se může jednat o důsledek stresu, který vyvolává svalové napětí.

+ V roce 2007 vědecký tým pod vedením amerického astrofyzika Duncana Lorimera poprvé zachytil náhlý záblesk rádiových vln ze vzdálené galaxie. Vědci už tehdy prohlásili, že se jedná o událost, která nemá v astronomickém světě obdoby. Později se záblesky ohlásily ještě několikrát. Nejprve signál zaznamenal teleskop v Austrálii. Tehdy však vědci vyslovili hypotézu, že může jít o vadu na přístrojích či odraz signálu z naší planety. V roce 2012 pak přišlo další hlášení o stejném radiovém záblesku také z observatoře Arecibo v Portoriku, čímž byl vesmírný původ signálu potvrzen. Existuje hned několik teorií, které budou vědci postupně prověřovat. Zatím se snaží zjistit zdroj signálu pocházející ze skutečně vzdáleného vesmíru mimo naši galaxii nedaleko Malého Magellanova mračna. Tedy z prostoru, kde naše moderní věda žádné vesmírné objekty zatím nepozorovala.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453401
DnesDnes97
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1308
Tento měsícTento měsíc4347

Partnerské weby

apartman banner