Lidé brodící se po kolena ulicemi, nenávratně poškozená bazilika svatého Marka, škody odhadované na více než jednu miliardu eur, desítky lidských obětí. To vše napáchaly silné bouřky, které vloni zasáhly celou Itálii. Nejvíce byly však opět postiženy Benátky. Podle

některých předpokladů jim v budoucnu hrozí totální zaplavení.

Region Benátska sužují povodně pravidelně. Nejhorší období pro přílivy začíná na podzim, kdy zde lokální povětrnostní podmínky působí na hladinu Jaderského moře a zapříčiňují rozvodnění laguny, na které Benátky leží. V uplynulém roce zažily Benátky jednu z nejhorších přírodních katastrof ve svých dějinách. Hladina vody v laguně stoupla o 156 centimetrů, což mělo za následek, že bylo zaplaveno celých 75 procent města. Za jednu z největších tragédií historici považují nenávratné poškození legendární baziliky svatého Marka, jejíž mozaikovou podlahu pokryl skoro metr vody. Ulice Benátek se začínají plnit vodou v momentě, kdy hladina laguny vystoupá o 90 cm. Při nárůstu o 140 cm je zaplavena polovina města. Pokud by hranice překročila 200 cm, voda zaplaví celé Benátky. A to není, bohužel, nereálné.

MOSE Project za miliardy dolarů

Již jednou bylo jedno z nejkrásnějších měst na světě doslova jen pár centimetrů od celkového zatopení. V roce 1966 voda stoupla o celých 194 cm! Obyvatelé Benátek tak velkou vodu očekávají každý den. Město pro tyto účely vyvinulo výstražný systém, který občany včas informuje o blížící se vodě formou SMS zprávy. Jak ale minimalizovat hrozící katastrofu? Italská vláda veškerou svou naději vkládá do obřího projektu, který má Benátky navždy zbavit strachu ze zatopení. MOSE Project, symbolicky pojmenovaný po hebrejském prorokovi Mojžíšovi, před kterým se rozestoupilo Rudé moře, sestává ze sítě protipovodňových zábran ve třech kritických místech – přístavech Lido, Chioggia a Malamocco. Díky tomuto plánu mají vzniknout bariéry, které zahradí Jaderské moře a voda z něj se tak nedostane do laguny ani vnitrozemí. Jejich odhadovaná délka činí přes jeden a půl kilometru, pracovní plocha zabírá dokonce 18 kilometrů. Celkově bude bariéru tvořit 78 uzavíratelných bran, jejichž vztyčení zabere jen 30 minut. Opatření by tak mělo odbourat až šedesáticentimetrový vzestup hladiny Jaderského moře. Dokončení se odhaduje na rok 2022 a již nyní přišel projekt vládu na pět miliard dolarů.

(tz, luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452556
DnesDnes463
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden463
Tento měsícTento měsíc3502

Partnerské weby

apartman banner