+ Na severu Afriky žili lidé mnohem dříve, než vědci dosud usuzovali. Mohlo to být až o 600 tisíc let. Dokazují to téměř dva a půl milionu let staré kamenné nástroje, které zde byly objeveny. Jednalo se o soubor kamenných nástrojů z vápence a pozůstatků

zvířat, která jimi byla usmrcená. Druh, který tyto nástroje používal, není zatím určen. Jde tedy o přímé předky lidí? Homo sapiens se totiž vyvinul asi před tři sta tisíci lety.

+ Unikátní objev se podařil v lázeňském městě Klimkovice. Při výkopových pracích, které probíhaly v souvislosti s rekonstrukcí nádvoří tamního zámku, se podařilo objevit historickou studnu. Je minimálně 10 metrů hluboká a na jejím dně se nachází voda. Objev je tedy zajímavý nejen pro archeology, ale také pro vodohospodáře. Podle vyjádření vedení města je zřejmé, že studna bude obnovena. Nyní tuto historickou pamětihodnost zkoumají archeologové.

+ Ve švýcarském federálním technologickém institutu vyvinuli nové lepidlo, které pomůže s léčbou kloubů. Například při léčbě těch kolenních díky svým unikátním vlastnostem přilne ke zraněné či poškozené části. Následně k ní dopraví opravné buňky nebo léky stimulující regeneraci tkání. Materiál, tvořený z více než 85 procent vodou, přilne ke tkáním, jako je chrupavka nebo meniskus, které nejsou schopné samovolné regenerace. Zatím probíhají klinické zkoušky a je naděje, že tuto novinku mohou lékaři v brzké době aplikovat v praxi.

(ls)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453392
DnesDnes88
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1299
Tento měsícTento měsíc4338

Partnerské weby

apartman banner